Eski AK Partili vekil Ocaktan: Bahçeli, iktidara gönül veren kesimlerin yeni oluşumlara doğru akmasını hızlandırıyor

Mehmet Ocaktan: Özgürlükler, şeffaf yönetim ve hukuk devleti konusunda benzer yaklaşımlar sergileyen yeni oluşumlara en büyük tepki MHP lideri Bahçeli’den geldi

Fotoğraf: AA

Karar gazetesi yazarı ve eski AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yeni parti kuracaklarını açıklayan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na yönelik tepkisini köşesine taşıdı. Ocaktan’a göre Bahçeli, AK Parti’yi ulusalcı bir alana hapsetmeye çalışırken "iktidara gönül veren kesimlerin yeni oluşumlara doğru akmasını hızlandırıyor.”

Ocaktan, “Yeni siyasi oluşumlar ve Bahçeli’nin gayreti” başlıklı köşe yazısında AK Parti’nin MHP gömleği giydiği, ulusalcı ve milliyetçi çizgide bir yürüyüş sergilediği görüşünü dile getirirken şu satırları kaleme aldı:

Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi de evrensel demokratik değerlerden çok, kendi içine kapanan ulusalcı değerlere göre dizayn edildiği için Türkiye’nin yeni istikametinin de bu çizgide olması son derece doğaldır. Hemen belirtelim, bu ulusalcı iklim farklı olanın ötekileştirildiği, eleştirinin ihanet kabul edildiği ve özgürlüklere meydan okunduğu bir iklimdir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"İşte tam da bu yüzden, siyasetteki yeni arayışların ve oluşumların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelmiş bulunuyor” diyen Ocaktan, şöyle devam etti:

Nitekim Ali Babacan geçtiğimiz hafta Salı günü Karar Gazetesi’ne verdiği özel röportajda uzun süredir hazırlıklarını yaptıkları partinin yıl sonuna kadar kurulmuş olacağını açıkça deklare etti.

Ahmet Davutoğlu da Cuma günü düzenlediği basın toplantısında “AK Parti içerisinde iç muhasebe, ortak akıl ve istişare kanallarının tamamıyla kapalı olduğu ve içerde bir dönüşüm ihtimalinin kalmadığı da aşikardır. Her iyi niyetli eleştiriyi ve tavsiyeyi ihanet ve düşmanlık olarak gören mevcut yönetim altında, savunduğumuz temel ilkeleri ve hedefleri gerçekleştirmenin imkanının kalmadığını bize göstermiş bulunmaktadır” diyerek istifa ettiğini ve resmen partileşme sürecini başlattıklarını açıkladı.

Özgürlükler, şeffaf yönetim ve hukuk devleti konusunda benzer yaklaşımlar sergileyen yeni oluşumlara en büyük tepkinin Bahçeli’den geldiğini söyleyen Ocaktan, yazısını şöyle sonlandırdı:

Öyle anlaşılıyor ki Bahçeli, AK Parti’yi ulusalcı alanda hapsederek bu partiye gönül veren kesimlerin yeni oluşumlara doğru akmasını hızlandırmaya devam edecek.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU