ABD’nin ilk ‘Bir numaralı halk düşmanı’ Dillinger’ın mezarı ne zaman açılacak?

Cinayet ve gasp suçları nedeniyle yattığı hapishaneden firar eden ve 85 yıl önce FBI tarafından öldürülen, ABD'nin "Bir numaralı halk düşmanı" John Dillenger'ın mezarı DNA testi için açılacak

John Dillinger / Fotoğraf: Charlie Nye/AP

ABD’de  ‘Bir numaralı halk düşmanı’ tanımı ilk kez, Büyük Buhran döneminde ülkenin orta batı bölgesinde faaliyet gösteren ünlü gangster John Dillinger için kullanılmıştı.

En az 10 kişinin ölümünden ve birçok banka soygunundan sorumlu tutulan Dillinger'ın adı, ölümünden 85 yıl sonra ise mezarının açılması için gündemde.

Zira Dillenger'ın yeğenleri Mike ve Carol Thompson, 1934'te Chicago’da Federal Soruşturma Bürosu (FBI) görevlileri tarafından öldürülen gangsterin akrabaları olmayabileceklerini düşünüyor.

Bu nedenle Indiana eyaletinde bulunan mezarın açılması için resmi talepte bulunan yeğenler, mezardaki naaş üzerinde kimlik tespiti amacıyla DNA testi yaptırmayı istiyorlar.

Mezarlık yönetimine açılan dava mezarın açılmasını engelledi

CNN'in haberine göre yerel sağlık otoritesi, mezarın açılmasına izin verdi ve tarih olarak 16 Eylül'ü belirledi.

Ancak Mike Thompson’ın mezarlık yönetimine açtığı dava, bu işlemi erteleyecek. Söz konusu davanın tarihi 1 Ekim olarak belirlendi.

Mezarlık yönetimi, 14 Ağustos’ta yaptığı açıklamada naaşın çıkarılmasına karşı olduklarını duyurmuş bunun üzerine yeğen Thompson mezarlık yönetiminin işleme karışmaması talebiyle dava açmıştı.

CNN, Dillinger’ın naaşının çıkarılması için henüz yeni bir tarih belirlenmediğini de aktardı.

John Dillinger kimdir?

FBI'a göre 1903'te Indianapolis'de doğan Dillinger, çetesiyle birlikte 1933'ten 1934'e kadar ülkenin orta batı bölgesinde faaliyet gösterdi.

FBI'n verilerine göre Dillinger çetesi en az 10 kişiyi öldürdü, birçok bankayı ve polis cephaneliğini soydu. 

Hakkındaki cinayet suçlamaları nedeniyle çıkacağı mahkemeyi beklerken cezaevinden firar eden Dillinger, resmi açıklamaya göre FBI görevlileri tarafından Chicago'da sevgilisiyle bir sinemadan çıktıktan sonra vurularak öldürüldü. 

FBI, geçen ay yaptığı açıklamada yakınlarının iddiasının aksine 85 yıl önce öldürülen kişinin Dillinger olduğuna dair elde yeterli somut kanıt olduğunu söylemişti. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU