"Ünlü Loch Ness canavarı, yılan balığı olabilir"

İngiltere’nin en büyük tatlı su kütlesinde bulunan DNA'nın tetkiği “dev yılan balığı ihtimalini ortadan kaldırmıyor”

(Twitter)

Loch Ness'i inceleyen bilim insanlarının sudan alınan sayısız örnekte önemli miktarda yılan balığı DNA'sı tespit etmesinin ardından, efsanevi canavarın devasa bir yılan balığı olabileceği belirtildi.

Birleşik Krallık'ın en büyük tatlı su kütlesi üzerinde şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı çalışmada sudan 250 örnek alınarak incelendi.

Örneklerin bol miktarda yılan balığı DNA'sı göstermesinin ardından bilim insanları, ünlü canavara dair bildirilen sayısız vakada görülen şeyin aslında gölde yaşayan devasa yılan balıkları olabileceğini söyledi.

Çalışma Yeni Zelanda'daki Otago Üniversitesi'nden genetik bilimci Profesör Neil Gemmell tarafından yürütüldü.

Profesör Gemmell konuyla ilgili şöyle dedi:

Çok önemli miktarda yılan balığı DNA'sı var. Örnek toplanan neredeyse her lokasyonda yılanbalığı DNA'sı bulunması, Loch Ness'te bolca yılan balığı olduğunu gösteriyor. Çok, çok fazla var.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Peki nesiller boyunca dünyayı büyüleyen bilmecenin cevabı bu mu?

Profesör Gemmell bu soruyu şöyle yanıtladı:

Eh, verilerimiz ebatını göstermiyor ama malzemenin böylesine büyük miktarda olması, Loch Ness'te dev yılan balıklarının bulunması olasılığını eleyemeyeceğimizi gösteriyor.

"Bu nedenle insanların Loch Ness Canavarı diye gördükleri ve inandıkları şeyin aslında dev bir yılan balığı olabileceği ihtimalini göz ardı edemeyiz. Dalgıçlar gölde bacakları kalınlığında yılan balıkları gördüğünü iddia ediyor. Abartıp abartmadıklarını bilemem ama gölde çok büyük yılan balıklarının yaşaması olasılık dahilinde" diyen Gammell, sözlerini şöyle sürdürdü:

Canavarın görüldüğü vakaların bazılarında öne sürüldüğü gibi, boyutlarının 4 metreye varıp varmadığını bilemiyoruz ama genetik bilimci olarak mutasyonlar ve doğal varyasyon üzerinde düşündüğümde -bu ebatta bir yılan balığının normalin dışında olmasına rağmen- bir yaratığın bu kadar anormal boyutlara ulaşması da imkansız gelmiyor.

Gammel ayrıca, "Teoriyi doğrulamak veya çürütmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, dolayısıyla verilerimize dayanarak dev yılan balığı fikri geçerliliğini korumaya devam ediyor" diye konuştu.

SWNS'den de yararlanılmıştır

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Independent Türkçe için çeviren: İrem Oral

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU