CHP’li belediyeler sendikalaşıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: AK Parti’nin YERELSEN, MHP’nin MİSSEN adı altında sendikalaşmalarının ardından CHP’de SODEM-SEN hayata geçirildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, temmuz ayı sonunda Afyonkarahisar kampında gündeme gelen Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası'nın (SODEM-SEN) kurulduğunu söyledi.

Torun, CHP'li belediyelerin üyelik süreçlerinin ise devam ettiğini açıkladı.

"Belediye başkanlarımız farkında olmadan MHP'nin, AKP'nin üye olduğu sendikalara üye"

Belediyelerin üye olmaları için belediye meclis kararı gerektiğini belirten Torun, AK Parti'nin ve MHP'nin sendikaları bulunurken, kendilerinin olmamasının kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi: 

Bizim böyle bir sendikamız yok. Hatta bizim belediye başkanlarımız farkında olmadan MHP'nin, AKP'nin üye olduğu sendikalara üye. Seçim kazandıktan sonra tabii farkında değiller. Öyle bir araştırma yapılmadığı ve çok da bilinmediği için böyle durumlar yaşandı. Bu yönde de ciddi bir boşluk vardı. MHP'nin var, AKP'nin var, bizim yok. Bu kabul edilemez bir durumdu. Biz de kendi sendikamızı kurduk.

"Belediye başkanlarının örgütlendiği bir yapı"

SODEM-SEN'in toplu sözleşme görüşmelerinde belediyeyi temsil etmesi gibi bir amaçları olmadığını vurgulayan Seyit Torun, sendikalarının sadece belediye başkanlarının örgütlendiği bir yapı olduğunu dile getirdi.

"MİSSEN, YERELSEN ne ise SODEM-SEN de o"

CHP'li Torun, sözlerine şöyle devam etti:

Toplu sözleşme yapacaklar gibi bir sorumlulukları yok. Burada belediye başkanları kendi sorunlarını görüşecekler, bilgilerini, deneyimlerini birbirlerine aktaracaklar. Sendika aracılığıyla kendi haklarını koruyacak, bilgi ve görgülerini artıracak, dayanışmalarını artıracaklar. MİSSEN, YERELSEN ne ise SODEM-SEN de o.

Sendikanın henüz üye kayıt işlemlerinin sürdüğünü belirten Torun, geçici yönetiminin oluşturulduğu sendikanın kongresi için ay sonunu işaret etti. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU