AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan Şener'den Erdoğan'a: Partiden ayrılanları eleştirmek yerine kendini hesaba çekmesi lazım

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Bizden ayrılıp CHP'de sığıntı olanlar oldu" ifadelerini kullanmıştı

Fotoğraf: AA

Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Abdullatif Şener,Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'den ayrılanları ve ayrılık hazırlığı içinde olanları hedef almasına yanıt verdi. Şener,

"Bizden ayrılıp CHP'de sığıntı olanlar oldu." sözlerine tepki göstererek, "Ülkeyi bu duruma nasıl getirdiğinin hesabını herkesin kendisine sorma hakkı vardır. Kendisinin de partiden ayrılanları eleştirmek yerine kendisini hesaba çekmesi lazım." ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Etrafında kurucu kadrodan kimse kalmadı"

"Partinin kurucu kadroları şu anda etrafında yoklar, kimse kalmamıştır ve bu niye böyle diye kendisini sorguya çekmesinde fayda görürüm." diyen Şener, Erdoğan'ı AK Parti'nin kuruluş ilkelerinden ayrılmakla suçlayarak şu ifadeleri kullandı: 

Partinin kuruluş kodlarını tamamen terk eden, parti programında yazan, parti programında ne yazıyorsa hepsini tersini politika haline getiren bir insanın niye vaktiyle şu ayrılmış diye, şimdi bunlar ayrılıyor niye etrafında kurucu kadrodan kimse kalmadı diye bir kendisini hesaba çekmesi lazım.

"Emperyalizmle işbirliği yaptı"

Erdoğan'a AK Parti'den ayrılanları eleştirmek yerine kendisini hesaba çekmesi tavsiyesinde bulunan Şener, şöyle konuştu:

O günden bu güne bakıyoruz, ben bıraktıktan sonra son 10 sene de ekonomiyi krize sokmak Erdoğan hükümetlerinden söz ediyorum önce başbakan olarak sonra da şu anda ki konumuyla memleket kan ağlıyor. Bütün gelir grupları perişan. Dünyanın en yüksek enflasyonu var. Dünyanın en büyük işsizliklerinden biri var. Bütün bunların sorumlusu 18 yıllık bir iktidar döneminden sonra Sayın Erdoğan’dır ve ülkeyi bu duruma nasıl getirdiğinin hesabını herkesin kendisine sorma hakkı vardır. Kendisinin de partiden ayrılanları eleştirmek yerine kendisini hesaba çekmesi lazım.

Bakın emperyalizmle işbirliği yaptı, Büyük Ortadoğu Projesi'nin eş başkanlığını üstlendi ve 2015 sonuna kadar ABD ile birlikte İslam ülkelerini kan gölüne çevirdiler. Libya paramparça oldu, Suriye paramparça oldu. Ne Moğol istilalarında ne Haçlı seferlerinde İslam dünyası böylesine acıları çekmedi.

"Yanlışlarından vazgeçmeye çalışsın"

Açıklamasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapıcı eleştirileri dikkate alması gerektiğini vurgulayan Şener, şunları söyledi:

Diğer taraftan kendi yönetiminde ki yanlışlarını, usulsüzlüklerini, hatalarını göstermemek için baskıcı bir düzen kurmuştur. Bu baskıcı düzenle yanlışları anlaşılmasın istemiştir. Yanlışlarını düzelteceği yerde baskıları artırmaktadır. Yargıyı bir kırbaç olarak kullanmaktadır. Ülkede erkler ayrılığını ortadan kaldırmış Türkiye’nin demokratik niteliğini tasfiye etmiştir. Tüm bunlar Türkiye’nin tarihindeki en zor dönemlerden en yanlış dönemlerden birini yaşadığını göstermektedir.

Benimle veya diğer AK Parti’nin kuruluşuna vücut vermiş insanlarla uğraşacağı yere yani kendisi bir köşeye çekilsin, otursun, tefekkür etsin, 18 yılın muhasebesini yapsın. Laf yetiştirmeye laf atmaya çalışacağı yerde beni de diğer arkadaşları da dinlesin nerede yanlış yaptım diye yanlışlarından vazgeçmeye çalışsın, kendisine bunu tavsiye ederim.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU