Turistlerin şişe burunlu yunuslarla yüzmesi yasaklanıyor

Bu yunus türü, "insanlar onları çok sevdiği için" Bay Adaları'nda gözden kayboldu

Popülasyon düşmeye devam ederse şişe burunlu yunuslar Bay Adaları'nda tamamen yok olabilir (Reuters)

Yeni Zelanda'da turistlerin şişe burunlu yunuslarla yüzmesi, hayvanları "nesli tüketen sevgiden korumak için" yasaklandı.

Ülkenin doğu kıyısında yer alan Bay Adaları'ndaki şişe burunlu yunuslarının popülasyonu son yıllarda düştü. Bu yüzden türün neslinin Yeni Zelanda'da tehlike altında olduğu belirtiliyor.

Ülkenin çevre bakanlığına göre, yunuslar dalmayı ve insanlarla sosyalleşmeyi tercih ederken, insanların "onları çok sevdiği için" yarattığı sıkışık tekne trafiği, hayvanların “beslenme, yavru bakımı ve uyku” gibi önemli biyolojik davranışlar için daha az zaman bulmasına neden oluyor.

Çevre bakanlığının görevlendirdiği Massey Üniversitesi'nin 2016'da yayımladığı raporda teknelerle yunuslar arasındaki yüksek düzeyde etkileşimle yunus sayısındaki düşüş arasında bağlantı bulundu.

Araştırmacılar yunusların en az bir teknenin yakınında gündüz saatlerinin yüzde 86'sını geçirdiğini ortaya koydu.

Buna göre popülasyon düşmeye devam ederse şişe burunlu yunuslar Bay Adaları'nda tamamen yok olabilir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Hükümet, bu düşüşle başa çıkmak amacıyla turistlerin Bay Adaları'ndaki deniz memelileriyle yüzmesine imkan tanıyan tekne turlarını kısıtladı.

Bu yeni ve daha katı kurallar, turların hayvanlarla etkileşim süresini 20 dakikayla sınırladı. Yunusların kendilerine daha fazla zaman ayırmaları için turlar, yalnızca sabahları ve öğleden sonraları yapılabilecek.

Massey Üniversitesi'nin Aralık 2012 ile Nisan 2015 arasında yapılan çalışmasında, Bay Adaları'nda 96 adet şişe burunlu yunus olduğu tespit edildi. Bu da popülasyonun, 2002'de yayımlanan bir önceki araştırmaya kıyasla yüzde 66 oranında düştüğünü gösteriyor.

Şimdiyse bölgede sadece 31 yunusun kaldığı tahmin ediliyor.

Araştırmacılar ayrıca, bebek şişe burunlu yunusların yüzde 75'inin annelerinden ayrılmadan önce öldüğü sonucuna vardı. 2009'daki çalışmaya göre bu, bebek ölüm oranının yüzde 52 arttığı anlamına geliyor.

Çevre bakanlığının Kuzey Adası operasyonlarının direktörü Sue Reed-Thomas, "Bir grup yabani hayvanın serbestçe yüzmesini sağlamak çok zor" dedi.

Yunuslar genellikle teknelere doğru yüzüyor. Etraflarına engel koyamıyor ya da kurdukları her etkileşimi takip edemiyorsunuz.

Bay Adaları'nın çevresindeki sulara tekne koyan herkes sorunun farkına varmalı, böylece yerel yunus popülasyonunun korunmasında rol oynayabilirler.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Özden Öz

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU