ABD’li General Pont: Uluslararası koalisyon, sınır güvenliği konusunda Türkiye ile anlaştı, Türkiye’nin SDG üzerinde hiçbir tehdidi olmayacak

Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanlarından General Nicholas Pont, Türkiye’nin bölgeye yönelik müdahalelerine izin vermeyeceklerini söyledi

Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanlığı Yardımcı Yetkilisi General Nicholas Pont / Fotoğraf: youtube

Birleşik Ortak Görev Gücü (uluslararası koalisyon) Komutanlarından General Nicholas Pont, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) düzenlediği Suriye’nin Haseke kentinde 600 delegenin katıldığı “Terörün Bitirilmesinden İstikrarın Sağlanmasına” yıllık toplantısında konuştu.

"SDG güçlerini eğitmeye devam edeceğiz"

ANHA’nın haberine göre General Pont, uluslararası koalisyonun SDG güçlerine eğitim başta olmak üzere desteklerinin devam edeceğini belirtti.

 

SDG toplantı Youtube
SDG, 600 delegenin katılımıyla Suriye'nin Haseke kentinte toplantı düzenliyor / Fotoğraf: youtube

 

Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik herhangi bir müdahalesinin olmayacağını ifade eden General Pont, devamında şunları söyledi:

Uluslararası koalisyon sınır güvenliği konusunda Türkiye ile anlaşma yaptı. Bugünden itibaren Suriye Demokratik Güçleri üzerinde Türkiye’nin hiçbir tehdidi olmayacaktır.

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ise toplantının açılış konuşmasında yaptığı açıklamada, tüm Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla askeri operasyonların esaslarını, eksiklik ve yetersizliklerini değerlendireceklerini ifade etti.

 

Mazlum Kobani
SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani / Fotoğraf: ANHA

 

“Özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak”

Suriye hükümetine Demokratik Özerk Yönetim’in statüsünün tanınması ve Kürtlerin meşru haklarının tanınması temelinde bir siyasi çözüm için çağrıda bulunan Kobani, devamında şu ifadeleri kullandı:

Bu toplantı, özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak askeri bir gücün oluşturulmasının temeli olacak. Bugün geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Ülkemizi yıkıma uğratmakta ısrarcı olan IŞİD’e karşı mücadelede yeni aşamanın daha zorlu ve zahmetli olduğunu belirtiyoruz. Bölgede IŞİD hücre yapılanmaları bulunuyor ve sivil yerleşim alanlarında bulunuyorlar. Bu nedenle toplanmamızın ana gündemi IŞİD’e karşı mücadeledir.

Hesen Qamişlo
SDG komutanı Hesen Qamişlo / Fotoğraf: ANHA

 

“Askeri meclisler 5 kilometre derinlikte konuşlanacak”

SDG komutanlarından Hesen Qamişlo da toplantıda yaptığı konuşmada, bugünden itibaren sınır hattında Halk Savunma Güçleri’nin (YPG) yerine kentlerin askeri meclislerinin konuşlanacağını söyledi.

Kuzeydoğu Suriye sınırının tamamında güvenliği sağlamak istediklerini dile getiren Qamişlo, “Kurulan askeri meclisler, bugünden itibaren YPG’nin yerine sınır hattına konuşlanacak. Şimdi Girê Spî (Tel Abyad) ve Serêkaniyê’de (Resulayn), 5 kilometre derinlikteki alanda kentlerin askeri meclisleri devreye girecek. Türk devletinin saldırmaması için bütün sınırlarımızın sınır güvenliği kapsamına alınması için çabalıyoruz” diye konuştu.
 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU