MSB'den İdlib açıklaması: Saldırıyı şiddetle kınıyoruz

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'deki gözlem noktasına giden TSK konvoyuna yapılan hava saldırısında 3 sivilin öldüğünü duyurdu

İdlib güneyinde saldırıya uğrayan konvoy 28 araçtan oluşuyor / Fotoğraf: AFP

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı bir askeri konvoya Astana Mutabakatı çerçevesinde kurulan 9 No'lu Gözlem Noktası'na intikali sırasında gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açıklama yapıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında "İdlib'de 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal esnasında konvoyumuza bir hava saldırısı düzenlenmiş, 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır" denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütülen bu operasyonlar sonucunda ikmal yollarının kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 9 Numaralı Gözlem Noktası'nın güvenliğini sağlamak, ikmal yollarını açık bulundurmak ve bölgedeki sivil/masum insanların can kaybını önleyerek taraflar arasındaki gerginliği azaltmak maksadıyla, 19 Ağustos 2019 günü saat 05.30'da, koordinasyon için önceden Rusya Federasyonu tarafına bilgi verilerek bölgeye bir kuvvet intikali başlatılmıştır.

Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza, saat 08.55'te bir hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır.  Mevcut anlaşmalara ve Rusya Federasyonu ile aramızdaki iş birliği ve diyaloga aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meşru müdafaa haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU