Pakistan-Hindistan sınırında çatışma, 10 kişi hayatını kaybetti

Çatışmada hayatını kaybedenlerden 2'sinin sivil olduğu öğrenildi

Fotoğraf: AA

Pakistan ve Hindistan arasındaki Cammu Keşmir Kontrol Hattı'nda çıkan çatışmada 5 Hint askeri, 3 Pakistanlı asker ve 2 sivil hayatını kaybetti.

Pakistan ordusundan yapılan açıklamada, "Keşmir Kontrol Hattı'ndaki Leepa kasabasında Hindistan tarafından açılan ateşe Pakistan'ın karşılık verdiği ve çıkan çatışmada 5 Hint askeri ve 3 Pakistanlı askerin öldüğü” bildirildi.

Pakistan basınında yer alan haberde, sınırdaki Poonch köyünde de Hindistan tarafından Pakistan'a atılan havan topu nedeniyle 2 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İslamabat ve Yeni Delhi arasındaki gerginlik: Keşmir

Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan Anayasa'nın 370. maddesini 5 Ağustos günü iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmıştı.

Hindistan'da Cammu Keşmir'i 2 birlik toprağına ayıran "Cammu ve Keşmir'in Yeniden Yapılandırılması Teklifi", önce federal parlamentonun üst kanadı Rajya Sabha'da (Eyaletler Meclisi), daha sonra da federal parlamentonun alt kanadı Lok Sabha'da (Halk Meclisi) kabul edilmişti.

Hindistan ve Pakistan, çoğunluğu Müslüman olan Keşmir topraklarının tamamı üzerinde egemenlik iddiasında bulunuyor. Ancak her iki ülke de bu bölgenin yalnızca bir bölümünü kontrol ediyor.

Pakistan Başbakanı İmran Han, geçen günlerde yaptığı açıklamada, Keşmir üzerindeki yabancıların emlak sahibi olmasını engellemeyi içeren özel statünün kaldırılmasını, alanın demografisini değiştirme girişimi, uluslararası hukuk çerçevesinde yasa dışı bir hareket olarak nitelemişti.

Han, Pakistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Tüm platformlarda bunun mücadelesini vereceğiz. Meselenin Uluslararası Adalet Divanı'na ve Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) nasıl yönlendirileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU