ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Türkiye ile ilerleme sağlanması memnuniyet verici

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ile Türkiye arasında 'Müşterek Harekat Merkezi' kurulması ile ilgili Twitter'dan açıklama yaptı

Fotoğraf: Reuters

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ile Türkiye arasında 'Müşterek Harekat Merkezi' kurulması konusunda mutabakata varılmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Bakan Pompeo, Suriye'nin kuzeydoğusunda kurulması planlanan güvenli bölgeye yönelik görüşmelere ilişkin Twitter'dan yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

Suriye'nin kuzeydoğusunda ortak güvenlik endişelerimizi ele alan ve sürdürülebilir güvenlik mekanizması kurulması için ABD ve Türkiye arasında yapılan önemli ilerlemelerden memnuniyet duydum. Güvenli bölgenin kurulması, barış ve güvenliğin sağlanması açısından önemli bir adım.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik, ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos'ta görüşmeler gerçekleştirilmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Türk ve ABD'li askeri yetkililer güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda anlaşmaya varmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU