HIV virüsü taşıyan kadınlar da diğer herkes gibi çocuk sahibi olabilirler

Doktor Sherie Roedling: HIV pozitif tanısı konduktan sonra üçüncü, dördüncü ve hatta beşinci bebeğine sahip olan insanlarla karşılaşıyoruz

Kiran Randhawa - The Independent 

HIV'li bir kadının, enfeksiyonun bebeğe geçme korkusu olmadan “tıpkı diğer herkes gibi” doğal bir doğum yapabileceği belirtiliyor. 

Hamilelik sırasında teşhis konulanlar bile tedavi ile virüs seviyelerini kanlarında saptanamayacak ve bulaşamayacak kadar azaltılabilir.

Cinsel sağlık ve HIV doktoru Sherie Roedling, bulaşma riski çok düşük olduğu için virüsü olan kadınların birden fazla çocuğu olduğunu vurguluyor. 

Doktor Roedling, Bloomsbury Cinsel Sağlık Kliniği’nde HIV pozitif kadınların doğum öncesi hizmetlerini, University College London Hospital'daki doğum öncesi ekibi ile işbirliği içinde yönetiyor. 

Roedling konuyla ilgili şunları söylüyor:

“HIV pozitif tanısı konduktan sonra üçüncü, dördüncü ve hatta bir vakada beşinci bebeğine sahip olan insanları görüyoruz. Eğer insanlar hali hazırda tedavi görüyorlarsa, tedavisini gözden geçiririz, bebek için güvenli olduğundan emin oluruz ve ardından uzman bir doğum danışmanına yönlendirilirler. Hamile kadınlara, eğer aksini istemezlerse, hamileliklerinin ilk üç ayında HIV testi yapılır. HIV pozitif oldukları tespit edilirse kanlarındaki virüs seviyesini azaltmak için tedavi uygulanır.

Roedling sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hamilelikte HIV pozitif olduklarını öğrenen kişilerin hedefleri bebek doğana kadar. Bize geldiklerinde algılanabilir bir seviyede virüs yüke sahip olsalar bile bebeğin HIV ile doğmaması için algılanamayan seviyede virüs yüke sahip olmalarını sağlayabiliriz. Algılanamayan virüs yükü, bebeğin HIV virüsünü almasını engellemede en önemli şeydir.”

The Independence’ın, Elton John AIDS Vakfı ile işbirliği içinde yürüttüğü AIDSfree kampanyası, HIV ve AIDS ile ilgili negatif algıya karşı mücadeleyi hedefliyor ve virüsü olanların da normal yaşam sürdürebilecekleri gerçeğine ışık tutuyor. 

Bağışlar, HIV'in yayılmasını önlemek için HIV testi yaptırma sayısında yükselişe ve kadınlar arasında ilaca erişime yardımcı olacak.

Gebelik ve Çocuklukta HIV Ulusal Araştırması verilerine göre 2015'ten 2018'e kadar HIV pozitif kadınlar arasında 3.889 hamile vardı. Virüsün bebeğe geçme riski yüzde 0,28 olarak hesaplandı.

Roedling, HIV virüsü taşıyan hamile kadınların çocuk doktoru, doğum uzmanı, HIV hemşiresi, sağlık danışmanı ve psikososyal destek sağlayan yetkilileri içeren bir ekip tarafından denetlendiğini söylüyor.

University College London Hospital’da HIV pozitif kadınlar için çalışmalar yürüten doğum öncesi servisi yılda 25 kadına hizmet veriyor.

Bebek doğduktan sonra dört kan testi yapılıyor; biri doğumdan hemen sonra, diğeri altıncı haftada, üçüncüsü üçüncü ayda, sonuncusu 18’inci ayda.

Ayrıca bir önlem olarak çocuk kısa bir HIV tedavisi geçiriyor.

Roedling şu ifadeleri kullanıyor:

“Bebeğin doğum zamanı, anneden bebeğe bulaşma riskinin en yüksek olduğu zamandır ve bu yüzden altı haftalık kan testi çok önemlidir çünkü doğum sırasında bir şey olup olmadığını bize bildirir. Sonra da emin olmak için üçüncü ayda yapılır ki bu en önemlisi.Çoğu kadın normal doğum yapabilir, aslında biz de insanların normal doğum yapmasını tavsiye ediyoruz. Bir kadın ilk kez HIV tanısı aldığında çocuk sahibi olamaz diye endişelenebilir, ancak doğru tedavi ile güvenli bir şekilde HIV negatif çocuk sahibi olabilir.”

 

https://www.independent.co.uk/aidsfree

 

Independent Türkçe için çeviren: Shah Zaib

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU