Bir Zamanlar… Hollywood’da aktörü Bruce Lee’nin kızının eleştirilerine yanıt verdi

Bruce Lee’nin kızı, Tarantino'nun son filminin efsanevi oyuncuyu yansıtma biçimini geçen hafta kınamıştı

Brad Pitt ve Mike Moh'un filmde bir dövüş sahnesi bulunuyor (Columbia Pictures)

Quentin Tarantino’nun Bir Zamanlar… Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood) filminde Bruce Lee’yi canlandıran aktör Mike Moh, çekimlerden önce rolle ilgili “çelişki” yaşadığını kabul etti. Lee’nın kızı babasının filmde tasvirini eleştirmişti.  

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Birth.Movies.Death’e konuşan Moh “Lee’yi kahramanı” olarak gördüğünü belirterek senaryoyu okurken “çok çelişkiye” düştüğünü söyledi. Moh, “Bruce benim zihnimde kelimenin tam anlamıyla Tanrı’ydı. O benim için bir insan değildi, bir süper kahramandı. Ve bence çoğu kişi de Bruce’u öyle görüyor” dedi.

Filmde kendini beğenmiş bir egoist olarak tasvir edilen Lee, Brad Pitt’in canlandırdığı Cliff Booth karakterine dövüşmek için meydan okuyor ve sonunda yere serilip bir araca atılıyor. Ancak beklentilerin tersini yapmanın bir Tarantino geleneği olduğunu söyleyen Moh sözlerini şöyle sürdürdü:

Bir; bu bir Tarantino filmi. Başkalarının yapması beklenen şeyi yapmayacaktı. Beklenmeyeni beklemek zorundasınız. Ve ikincisi; en başından beri biliyorum ki Tarantino, Bruce Lee’yi seviyor, ona saygı duyuyor. Daha açık olmak gerekirse; filmde bir düello vardı; “iki puanı alan kazanır”. İlk puanı ben aldım; önce ben onu kendinden geçirdim. Bu çok önemli bir sahne. Cliff’in Bruce'tan daha tehlikeli olduğunu göstermenin onunla biraz maç yapmasından daha iyi bir yolu var mıydı?

İnsanların Bruce Lee’nin arabanın etkisiyle yenildiğini düşünebileceğini anladığını söyleyen Moh şu ifadeleri kullandı:

Ama bana 5 saniye daha verseniz Bruce kazanırdı. Bu yüzden biliyorum ki insanlar bununla ilgili öfkeli olacak. Ama Bruce’a yönelik derin çalışmalarım gösteriyor ki o insan olduğunun bilinmesini herkesten çok istedi. Ve sanırım herkes gibi bu mücadeleleri, bu zorlukları yaşadığını bildiğim için ona daha fazla saygı duyuyorum. Biraz daha fazlası olma duygusunu hissetmeyen bir oyuncu yoktur diye düşünüyorum. Ve bence her zaman daha fazlasını istemek büyüklüğün ve büyük işler başaracak bir kişinin işareti.

Lee’nın kızı Shannon Lee geçen hafta yaptığı açıklamada Tarantino’nun babasını “saçma sapan ve kibirli bir pislik” gibi resmettiği için “umutlarının yıkıldığını” söylemiş, “Brad Pitt karakterini, Bruce Lee’yi yenebilecek süper havalı bir karakter yapmak istemelerini anlıyorum. Fakat ona, yaşadığı zamanlarda beyaz Hollywood’un davrandığı gibi davranmaları gerekmezdi” diye konuşmuştu.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/news

Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU