Bahçeli olağanüstü kongreye giden İYİ Partililere 'birleşme' çağrısı yaptı, Akşener yanıt verdi

Bahçeli: Çağrım birliğe, beraberliğe, barışmaya ve heyecanla tokalaşmayadır

Fotoğraf: AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mayıs ayında yapılan tüzük kurultayındaki bazı değişiklikleri hayata geçirebilmek için 4. olağanüstü kurultayını gerçekleştirecek olan İYİ Partililere çağrıda bulundu. Bahçeli, "İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultay’ında MHP’yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katacak, yarım asırlık davamızı birlik ve dirlik içinde geleceğe taşıyacaktır" ifadesini kullandı. Bahçeli'nin çağrısına İYİ Parti'den ilk yanıt olumsuz oldu.

Meral Akşener liderliğinde kurulan partinin bugüne kadar ismini kullanmayı tercih etmeyip ‘İP’ ifadesini kullanan Bahçeli, bu sefer mesajlarında 'İYİ Parti' dedi.

Bahçeli’nin sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar şöyle:

Milliyetçi Hareket Partisi yarım asırlık varlığıyla, ahlaki tutarlılığıyla, anıtlaşan ilke ve ülküleriyle Türkiye’nin en köklü siyasi müesseselerinden birisidir. Aynı zamanda Türk milletine mensubiyet şuurunu müstesna bir onurla özümsemiş büyük bir davanın bayraklaşmış halidir. Tarih boyunca üç hilal kardeşliğin adı, kaynaşmanın adresi, kucaklaşmanın adaleti olmuştur. Nitekim üç hilal varsa huzur vardır, umut vardır, birlik ve dayanışma ruhu vakarını mahfuz tutmuştur. Bu gerçekler şerefli mazimizin iftihar vesikasıdır.

"MHP, birçok badireyi atlatmıştır"

Özellikle siyasi müesseselerin gelişmesi bazen onlarca, bazen de nesiller boyunca sürmüştür. Milliyetçi Hareket Partisi bu gelişmeyi pek çok badireyi atlatarak, pek çok sorun ve sıkıntıyı aşarak başarmıştır. Yarım asrın her sayfası buna müşahit, hatta bunun mübeşşiridir.

“Kızgınlıklar, küslükler olmuştur"

Zaman olmuş kırgınlıklar, kızgınlıklar ve küslükler vasat bulmuştur. Zaman olmuş kopuşlar, kırılışlar ve kayışlar yaşanmıştır. Ana gövde sağlam olduğundan, fazilet ve fikriyat derinlere tutunduğundan dönem dönem şiddeti artan fırtınalar hamd olsun tesirsiz kalmıştır.

“Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgâr tayin etti”

Elbette dalından kopan yaprağın akıbetini her zaman rüzgâr tayin etmiştir. Bu durum şaşmaz bir hayat ve siyaset gerçeğidir. Milliyetçi Hareket Partisi düştüğü her yerden kalkmasını başarmış, adeta küllerinden yeniden doğmasını bilmiştir. Çünkü davamız hak davasıdır, hakikat davasıdır, Allah davasıdır. Millete adanmış ömürlerin, mahkûmiyet ve mağduriyetlere direnmiş asalet ve ahlakın tarihi haklarından vazgeçmesi, tertemiz davasından taviz vermesi akla ve hayale bile getirilemeyecektir. 1 Kasım 2015’ten sonra ağır ve sancılı parti içi meselelerle biteviye meşgul edildiğimiz inkar edilemeyecek bir vakıadır. Bu vahim sürecin travmalarına ve makus sonuçlarına her dava arkadaşımız farklı dozajda muhatap kalmıştır. Yaşananlar üzücüdür, hüzünlüdür, ibret vericidir.

"Arkadaşlarımız aradıklarını bulamadı"

MHP’den kopan dava arkadaşlarımız 25 Ekim 2017’de İYİ Parti’yi kurmuşlardır. Ancak geçmişte birlikte yürüyüp, beraberce mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızın önemli bir kısmı aradıklarını bulamamışlar veya kenara itilmişlerdir. Yola çıkılanlar yolda bulunanlara değişilmiştir.

"Bir inat ve öfke uğruna..."

CHP ve HDP ile ittifak hiçbir vicdan sahibi ülküdaşımın kabullenemeyeceği bir gaflet olarak hafızalara kazınmıştır. Bir inat ve öfke uğruna aklı çelinen, makam ve mevki vaatleriyle davasından koparılan kardeşlerimin hüsranları şahsımı her zaman kaygılandırmış ve düşündürmüştür.

"Yaşananlar geride kaldı"

Her ne yaşandıysa geride kalmış, herkes için ders niteliğinde olmuştur. Hadiseleri film şeridi gibi gözümüzün önüne getirdiğimizde bundan hiçbir şahsiyet ve karakter sahibi dava arkadaşımın memnuniyet duymayacağı açıktır, bu kapsamdaki kanaatim de çok güçlüdür.

"Samimi beklentim..."

3-4 Ağustos 2019 tarihinde İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultayı yapılacaktır. Çağrım şudur: Fiziken orada,fikren aramızda bulunan dava arkadaşlarımın müştereken karar alıp Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüşün tarihi sorumluluğunu yerine getirmeleri halisane ve samimi beklentimdir.

"Kucaklaşma zamanı geldi"

Buluşma yerimiz zillet değil millettir. Kucaklaşma zamanı gelmiştir. İYİ Parti’nin Olağanüstü Kurultay’ında MHP’yle bütünleşme ve birleşme hamlesi Türkiye’nin gücüne güç katacak, yarım asırlık davamızı birlik ve dirlik içinde geleceğe taşıyacaktır.

İYİ Parti’den ilk tepki

Bahçeli’nin “MHP’ye dönün” çağrısında İYİ Parti’den ilk tepki Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’dan geldi. Türkkan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bir gün herkes İYİ olacak” dedi.

Ayrıca başka bir paylaşımında Lütfü Türkkan "Herkes soruyor ‘neler oluyor’ diye. Kasım’da seçime hazırlanın..!" ifadesini kullandı.

Kahkahalı video

Bahçeli'nin çağrısının ardından İYİ Parti'nin Twitter hesabında Meral Akşener'in kahkaha attığı ve "Ay harika ya, canım benim" dediği bir video paylaşıldı.

Meral Akşener de kişisel Twitter hesabından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bahçeli'nin yaptığı görüşmeyi hatırlatarak "Yine ne dedin bu arkadaşa?" mesajı paylaştı.

"Dilinin düzelmiş olması sevindirici, kendisini partimize davet ediyoruz"

CNN Türk canlı yayınında İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı imzasıyla okunan yazılı açıklamada da şunlar kaydedildi:

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı’nın bu yaklaşımı her şeyden önce ciddiyetten uzaktır… Bir partinin genel başkanının, kurumsal bir başka partiye, kurultayından iki gün önce böylesine art niyetli bir hamlede bulunması, çaresizlik göstergesidir, ayıptır. Bugüne kadar mensuplarına “İllet-Zillet”, adına da “İP” diyen Sayın Bahçeli’nin, her zamanki gibi tavır değiştirerek, bu kez “İYİ Partili kardeşlerim” diyerek hitap etmesi, kafa karışıklığının da bir göstergesidir Dilinin düzelmiş olması ise Türk demokrasisi açısından sevindirici bir durumdur. İYİ Parti, hiçbir siyasi partide görülmeyen ölçüde demokratik bir yöntem ve bilinçle, 3 Ağustos Cumartesi günü Kurultay’ını yapacaktır.. Ve kendi partisinde, delegesinin iradesini hiçe sayan, delegesine güvenmeyip, kurultaydan imtina edenlerin, bir başka partinin kurultayını hedef alması hayra alamet değildir. Türk siyaseti ve muhatabı olan Türk Milleti, ciddiyeti ve dikkati hak etmektedir. Bu tavır, 50 yıllık bir partinin genel başkanına yakışmaz. İYİ Parti olarak, milletimizin bu hak ve beklentisine duyduğumuz saygı gereği; Sayın Bahçeli’yi ciddiyete, Sicili temiz olmak kaydıyla, Türkiye için İYİ bir şeyler yapmak isteyenleri de partimize davet ederiz..

İYİ Parti’nin olağanüstü kurultayı

İYİ Parti, tüzük kurultayında yapılan bazı değişiklikleri hayata geçirebilmek için 3 Ağustos’ta olağanüstü kurultaya gidiyor. “Bugün geleceğin ilk günü” ana temasıyla Ankara'da Nâzım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak 4. olağanüstü kurultayda, İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyeleri seçilecek. Bin 60 delegenin oy kullanacağı kurultayda yapılacak seçimle daha önce 80 olan ancak mayıs ayındaki tüzük kurultayında 50’ye düşürülmesi kararlaştırılan GİK üyeleri belirlenecek. Genel Başkan Meral Akşener’in parti içi mesajlar vereceği kurultaya, çarşaf listeyle gidilecek.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU