İngiliz hükümeti Fransa açıklarından ayrılan göçmen teknelerini gözetlemek amacıyla drone alımını finanse ediyor

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 2018’de denizi geçmeye çalışan 71 botun kayıtlara geçtiğini, bu rakamın bir önceki yıl sadece 12 olduğunu söyledi

İngiltere, Manş Denizi'ni geçmeye çalışan göçmenleri engelleme girişimlerinin bir parçası olarak, Fransa açıklarını devriye gezmek için drone alımını finanse ediyor.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 2018’de denizi geçmeye çalışan 71 botun kayıtlara geçtiğini, bu rakamın bir önceki yıl sadece 12 olduğunu söyledi. 

Vakaların yüzde 80’den fazlası yalnızca Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşti. 2018 yılında Fransız yetkililer 31 botun yolunu keserken, 40 bot İngiltere’ye ulaştı. 

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, İngiliz mevkidaşı Sajid Javid ile gerçekleştirdikleri bir telefon konuşmasında, İngiliz bakanın ülkenin drone, radar ve güvenlik kamerası alımı için “finansal destek” sağlayacağına dair sözünü yinelediğini bildirdi. Bakan, böylece “yasa dışı deniz yolculuklarını” engellemeyi amaçladıklarını vurguladı. 

Castaner, Pazar günü gerçekleşen görüşmenin “çok yapıcı” olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Brexit’in görüşü, iki ülkenin yasa dışı göç ile mücadele etmek için somut ve koordineli önlemler uygulamak konusunda karşılıklı işbirliğini güçlendirme ihtiyacını değiştirmiyor. “

“İngiltere’nin taahhütleri, ülkenin ortak sınırımızı korumak için sorumluluk paylaşmaya devam etme konusundaki istediğini gösteriyor.”

Castaner, İngiltere İçişleri Bakanı Javid ile, İngiliz ve Fransız makamlarının göçmen geçişleri konusunda işbirliğini güçlendirmek üzere fikir birliğine vardıklarını belirtti. 

Drone’lar ve diğer güvenlik önlemleri için fon sağlamak için Ocak 2018’de Sandhurst Anlaşması kapsamında taahhüt edilmişti. Buna göre İngiltere, Fransa limanlarındaki çit duvarı, kapalı devre kamera sistemi ve tarama teknolojisi için 44.5 milyon sterlinlik bir finansman sağlayacak.

2018 yılında Manş Denizi'ni geçmeye çalışan 504 göçmenden 276’sı İngiliz karasularına ulaşmayı başardı. 228’i ise engellendi ve tekrar Fransa’ya götürüldü. 

Yekliler, bu yolculuğa çıkan göçmenlerin “ezici bir çoğunluğunun” İran vatandaşı olduğunu bildirdi. 

Fransa İçişleri Bakanlığı, bot kiralama firmaları gibi şirketler arasında farkındalığı arttırdıklarını ve insan kaçakçılarını yakalama ve çeteleri yok etme konusundaki çabalarını yoğunlaştırdıklarını bildirdi. 

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasadışı göçmenleri tekrar kıyılarımıza çekecek yeni çetelerin gelişmesini durdurmak bizim ve İngiltere’nin çıkarına.“

İngiltere İçişleri Bakanı Javid de, İngiliz ve Fransız yetkililerin Fransa’daki liman kenti Calais’deki bir koordinasyon merkezi üzerinden 7/24 ilgi alışverişinde bulunduklarını bildirdi.
   

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir. 

https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news

Independent Türkçe için çeviren: Sezin Bala

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU