Yunanistan, Ege Denizi’ndeki göçmenleri zeplinle gözetleyecek

Yunanistan, Ege Denizi'ndeki düzensiz göçmen geçişlerini, zeplin kullanarak kontrol edecek

Fotoğraf: Pixabay

Yunanistan Göç Politikalarından Sorumlu Bakan Vekili Yorgos Koumouçakos'un basın bürosundan, Anadolu Ajansı’na yapılan açıklamada, zeplinle yapılacak gözetlemelerin Avrupa sınır koruma ajansı FRONTEX ile iş birliği içinde gerçekleştirileceği belirtildi. 

Sisam (Samos) Adası'nda konuşlanacak zeplinle alınan görüntüler sayesinde, bilgilerin Türk Sahil Güvenliği ile paylaşılacağı ve böylece düzensiz göçmen geçişlerine müdahale edileceği ifade edildi. 

Yapılan açıklamada, zeplinle gözetleme uygulamasının gelecek günlerde başlamasının planlandığı, ancak operasyonel sebeplerden dolayı net tarih verilemeyeceği kaydedildi.

Son bir ayda göçmen geçişlerinde geçen yıla göre yüzde 30'luk artış var

Bir televizyon kanalına röportaj veren Koumouçakos, göçmen geçişlerinde son bir aylık dönemde geçen yıla göre, yüzde 30'luk artış kaydedildiğini ileri sürmüştü. 

Öte yandan, 17 Temmuz'da Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin bir göçmen botunu geri ittiği belirtilen video görüntülerine ilişkin ise Koumouçakos, iddiaları reddederek, görüntülerin "belirsiz" olduğunu savundu.

Bazı Yunan adalarında, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki göçmen mutabakatı kapsamında yaklaşık 17 bin göçmen tutulurken, kamplardaki kötü yaşam koşulları ve yetersiz kapasite sivil toplum kuruluşları Birleşmiş Milletler (BM) tarafından sert şekilde eleştiriliyor. 

En büyük sorunlarının yaşandığı Sisam ve Midilli adalarındaki kamplarda, yetersiz kapasite dolayısıyla binlerce kişi kamp etrafında derme çatma barınaklarda veya çadırlarda konaklıyor.

AA

DAHA FAZLA HABER OKU