Hakan Atilla Türkiye'de

İran'a yönelik yaptırımları deldiği gerekçesiyle 2016'dan bu yana ABD'de tutulan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Atilla'yı ailesi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan karşıladı

ABD'deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan ve New York’ta tutuklu bulunduğu cezaevinden 19 Temmuz’da tahliye edilen eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Türkiye'ye geldi. 

Saat 11:30’da Türk Hava Yolları’nın TK 2 sefer sayılı uçağıyla İstanbul Havalimanı’na inen Atilla’yı VIP Salonu'nda aile bireylerinin yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile diğer yetkililer karşıladı.

Albayrak: Çok güzel bir gün, ülkemizin ne kadar güçlü, güzel evlatlar yetiştirdiğini gördüm

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Hakan Atilla’nın tahliyesi sonrası İstanbul’a gelişine ilişkin şu sözleri söyledi:

Çok güzel bir gün. (Hakan Atilla) güzel bir tatil yapacak, dinlenecek inşallah. Daha sonra tekrar konuşacağız. Bu ülkenin bireyi olmaktan gurur duyuyorum. Şahsında ülkemizin ne kadar güçlü, güzel evlatlar yetiştirdiğini, ne güzel anne babalar olduğunu gördüm. Allah herkesten razı olsun, eşi ve ailesinden.

Erdoğan'dan Atilla'ya geçmiş olsun dileği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakan Atilla ve ailesine geçmiş olsun dileklerini iletti.

Erdoğan Türkiye’ye ulaşan Hakan Atilla’yı telefonla aradı.

 

Mehmet Hakan Atilla, 19 Temmuz'da tahliye edilmiş ve sınır dışı işlemlerinin tamamlanması için gözaltı merkezi York County Prison'a sevk edilmişti. 

Hakan Atilla araçtan iniş AA.jpg
Fotoğraf:AA


Atilla, 27 Mart 2017'de New York JFK Havalimanı'nda gözaltına alınmış ve İran yaptırımlarının ihlali suçlamalarıyla açılan davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı.

Jüri, Atilla'yı hakkındaki 6 suçlamanın 5'inden suçlu bulmuş, "kara para aklama" iddiasıyla ilgili ise Atilla'nın masum olduğuna karar vermişti.

Hakan Atilla'ya, İran yaptırımları davasında suçlu olduğu iddiasıyla 32 ay hapis cezası verilmişti. 

ABD’nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart 2016’da ABD’de tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf ise yargılanmasına kısa bir süre kala 26 Ekim 2017’de hakkındaki suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla işbirliğine gitmişti. 

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU