HDP: Erbil’deki karanlık saldırı bir an önce aydınlatılmalıdır

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Erbil’de 17 Temmuz tarihinde Türkiye’nin diplomatik misyon temsilcisine yönelik silahlı saldırıyı kınadı

HDP Genel Merkezi / Fotoğraf: AA

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, Erbil Türkiye Başkonsolosluğu çalışanlarına yönelik saldırının bir an önce aydınlatılmasını istedi. HDP, ayrıca “Bu saldırı gerekçe gösterilerek, kardeşinin adı üzerinden bir milletvekilimizin hedef haline getirilmesi de ağır bir provokasyon girişimidir" dedi. 

Konsolosluk çalışanlarının hedef alınması asla kabul edilebilir bir durum olmadığı belirtilen açıklamada şunlara yer verildi:

“Yaygınlaştırılan çatışma siyasetinin sivil yaşam alanlarına taşırılmasını, nerede olursa olsun konsolosluk çalışanlarının hedef alınması asla kabul edilemez. Kimden gelirse gelsin, partimiz bu vahim saldırının karşısındadır.”

“Beklentimiz, bu karanlık ve pek çok soru işaretini barındıran olayın bir an önce ve herhangi bir şüpheye yer bırakılmayacak şekilde aydınlatılması, faillerinin bulunması yönündedir.”

 

Erbil'deki saldırı.jpg
Erbil saldırısı / Fotoğraf: AA

 

“HDP barış ve çözüm siyasetinden asla vazgeçmeyecektir”

“Meselenin buraya vardırılmış olması da bu saldırıya ilişkin kaygı ve kuşkularımızı derinleştirmektedir. Bir kez daha vurgulayalım ki, partimiz herhangi bir şiddet olayı ile ilişkilendirilemez. Şiddet, çatışma ve savaşların karşısında barış siyasetimiz, sorunları diyalog ile çözme anlayışımız çok açık ve nettir. Kim hangi hesabı güdüyor olursa olsun, HDP barış ve çözüm siyasetinden asla vazgeçmeyecektir.”

“Bu olay üzerinden hedef alınan, HDP’nin barış siyasetidir. Yapılmak istenen savaş ve şiddetin yaygınlaştırılmasıdır.”

“Bu vesileyle bir kez daha şiddet, çatışma ve savaşın tahribatlarının derinleştirilmemesi ve Ortadoğu coğrafyasında demokratik müzakere arayışlarının güçlendirilmesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz.”

Erbil'de 17 Temmuz’da Huqqabaz adlı restorana düzenlenen silahlı saldırıda Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu’nda görevli diplomat Osman Köse ile iki Irak vatandaşı Neriman Osman ve Beşdar Ramazan hayatını kaybetmişti.

Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) Parlamentosu, Türkiye’nin konsolosluk görevlisi ve iki Irak vatandaşının yaşamını yitirdiği Erbil’deki saldırıya ilişkin soruşturma başlatılmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU