Toplumsal Bellek Platformu'ndan Canan Kaftancıoğlu'na destek

"Canan Kaftancıoğlu, ömrünü insan hakları, eşitlik ve adalet mücadelesiyle geçirmiş, kendini değil ülkesini ve çağdaşlığı öncelemiş, ilkelerinin arkasında onurla durmaya devam eden bir hekim ve siyasetçidir"

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun aldığı 3 aytı ceza Yargıtay tarafından onandı ve hakkında "siyaset yasağı" kararı verildi / Fotoğraf: Twitter

Siyasi cinayetlerde öldürülen aydınların yakınlarının oluşturduğu ve kuruculrı arasında Canan Kaftancıoğlu'nun da yer aldığı Toplumsal Bellek Platformu, Yargıtay tarafından cezası onanan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na destek açıklaması yaptı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada "Canan Kaftancıoğlu'nun attığı tweetler yıllarca yerinde durdu. Aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkanı olan Canan Kaftancıoğlu'na açılan dava, İstanbul seçiminin kazanılmasındaki rolü nedeniyle iktidarın seçim yenilgisini birilerine fatura etmek istemesiyle doğrudan bağlantılıdır. Canan Kaftancıoğlu, ömrünü insan hakları, eşitlik ve adalet mücadelesiyle geçirmiş, kendini değil ülkesini ve çağdaşlığı öncelemiş, ilkelerinin arkasında onurla durmaya devam eden bir hekim ve siyasetçidir" dendi.

Toplumsal Bellek Platformunun "Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir" başlıklı açıklaması şöyle:

"Bugün hukuk tarihimizde yeniden bir kara gün yaşanarak ailemizin kıymetlisi, Canan Kaftancıoğlu hakkında tam 4 yıl 11 ay ceza verildi. Yetmedi siyasi yasaklı ilan edildi. Yaklaşık dokuz yıl önce sosyal medyaya attığı tweetler nedeniyle, siyasete girdikten sonra açılan davanın ve alınan kararın hukuki değil siyasi olduğunu biliyoruz.

Bizler; Toplumsal Bellek Platformu üyeleri her defasında acıların içinden taşarak gelen, geniş ama çoğalmak istemeyen, daha fazla öldürüm ve adaletsizliğin yaşanmayacağı bir sabaha uyanmanın arzusuyla yaşamayı özleyenleriz. Hayatlarımız mezarlıklarda ve adalet bulmak adına mahkeme koridorlarında geçti. Yaşadığımız can kayıplarından sonra acımızla kavrulurken bir yandan da ödediğimiz bedelleri ve hüzünleri başka hiç kimsenin yaşamaması için yola çıktık. Çoğumuz bu güzelim coğrafyanın aydın ve sanatçılarının, gazetecilerinin yakınları olarak birbirimizi gayet iyi tanıyorduk. Hatta cinayete kurban giden yakınlarımız da eş, dost, arkadaştı. Ama bizleri bir platform çatısı altında buluşturan, sesimizle ses, canımızla can olan ailemizin parçası Canan Kaftancıoğlu'ydu.

O; varlığıyla, birleştirici gücü, mutlak özgürlük ve bilinçli talebiyle aydınlık bir yazarın, derlemecinin Ümit Kaftancıoğlu ailesinden güçlü bir çığlıktır.

Hepiniz gibi canımıza dair yürütülen karalama kampanyalarını, ithamları, hatta sosyal medyada ve bir takım yandaş basında linç girişimlerini kaygıyla izledik. Bu çeşit saldırıların geçmişte kendi yakınlarımızı nasıl bizden aldığını gördük.

Yılmadık. Bu ülkenin ödediğimiz onca bedele rağmen sesimizi çıkartmaya devam ettik.

Canan Kaftancıoğlu'nun attığı tweetler yıllarca yerinde durdu. Aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkanı olan Canan Kaftancıoğlu'na açılan dava, İstanbul seçiminin kazanılmasındaki rolü nedeniyle iktidarın seçim yenilgisini birilerine fatura etmek istemesiyle doğrudan bağlantılıdır.

Canan Kaftancıoğlu, ömrünü insan hakları, eşitlik ve adalet mücadelesiyle geçirmiş, kendini değil ülkesini ve çağdaşlığı öncelemiş, ilkelerinin arkasında onurla durmaya devam eden bir hekim ve siyasetçidir

Bizim için bu dava, ailemizin bir parçasına yapılan cezalandırma istemi değildir yalnızca. Aynı zamanda bu ülkede yakınlarımız nezdinde yıllarca mücadele ettiğimiz değerlerimiz, adalet, hak, hukuk ve eşitlik arayışına karşı başlatılmış olmasıdır. Dahası ülkenin en büyük muhalefet partisinin il başkanını deyim yerindeyse hukuk dışı ithamlarla mahkeme koridorlarına çekerek muhalefete ciddi olarak, "yeter, sus, otur!" demektir. Siyasi olarak siyaset yasağı vererek aydınlığı engellemektir. Zamanlama olarak ise seçim öncesinde umudu köreltmektir.  Bunu ne derin ailemizden acı çekerek el aldığımız geçmişimize ne de bizden sonra aydınlık yarınlar görsün diye hayaller kurduğumuz çocuklarımıza yakıştırabiliriz. Sonuna kadar ailemizin baş tacının yanında olacağımızı bildiririz."

Toplumsal Bellek Platformu Aileleri

Sabahattin Ali Ailesi, Orhan Yavuz Ailesi, Necdet Bulut Ailesi, Akın Özdemir Ailesi, Cevat Yurdakul Ailesi, Cavit Orhan Tütengil Ailesi, Ümit Kaftancıoğlu Ailesi, Sevinç Özgüner Ailesi, İlhan Erdost Ailesi, Muammer Aksoy Ailesi, Çetin Emeç Ailesi, Turan Dursun Ailesi, Bahriye Üçok Ailesi, Uğur Mumcu Ailesi, Musa Anter Ailesi, Nesimi Çimen Ailesi, Metin Altıok Ailesi, Behçet Aysan Ailesi, Yusuf Ekinci Ailesi, Yasemin Cebenoyan Ailesi, Onat Kutlar Ailesi, Hasan Ocak Ailesi, Metin Göktepe Ailesi, Ahmet Taner Kışlalı Ailesi, Necip Hablemitoğlu Ailesi, Hrant Dink Ailesi

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU