Yargıtay, Kaftancıoğlu'nun aldığı 3 cezayı onadı, Kılıçdaroğlu milletvekillerine çağrı yaptı

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 3 davadan aldığı cezaları onadı, 2 davayı ise düşürdü. Kararın ardından açıklama yapan Kaftancıoğlu, "Asla durmak, yılmak, yorulmak yok" dedi. CHP lideri ise milletvekillerine çağrıda bulundu

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu / Fotoğraf: Twitter

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret", "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Kaftancıoğlu'naverilen 1 yıl 6 ay hapis ile 2 yıl 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret", "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, Kaftancıoğlu'na "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret"ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onadı. Kaftancıoğlu'na, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onandı.

2 ceza bozuldu

Kaftancıoğlu'na, "PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis ile "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan verilen 2 yıl 8 hapis cezaları ise daire tarafından bozuldu.

Kaftancıoğlu'nun, sosyal medya paylaşımı ve bir televizyon kanalındaki konuşmaları nedeniyle "PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırıldığı anımsatılan kararda, bu eylemlerin söz konusu suçun unsurlarını oluşturmadığı ifade edildi.

Kararın gerekçesi

Kararda, "Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütü ile ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir" denildi.

"Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçu bakımından ise kararda, muhalif kişiliği ile bilinen Kaftancıoğlu'nun sosyal medyadaki paylaşımlarının bütününün incelendiğinde atılı suçun unsurlarının oluşmadığı belirtildi.

Siyasi yasak da getirildi

Yargıtay'ın onama kararlarının ardından Kaftancıoğlu'nun, cezaevine prosedür gereği giriş yapması ardından serbest kalması bekleniyor. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, "İstanbul'u kaybetmeyi hazmedemeyenlerin hukuksuz kararı. İstanbul İl Başkanımızın yanında olacağız. Siyasi yasak getirildi ancak AYM başvuru hakkı var. Tutukluluk kararını hesaplıyoruz. Yatma durumu olmayabilir, gir çık olabilir" dedi.

Öte yandan Yargıtay’ın onama kararı ile Kaftancıoğlu'na siyasi yasak da getirildi.

Kaftancıoğlu: Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin

Kaftancıoğlu, Yargıtay'ın kararı ardından ilk açıklamasını kişisel Twitter hesabından paylaştığı video ile yaptı.

Ahmet Say'ın cenazesi için gittiği Ankara dönüşü yolunda bir video çeken Kaftancıoğlu, "Biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar, bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil 84 milyon için hukuku yeniden sağlayıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. Asla ve asla umudunuzu kaybetmeyin. İktidardaki kötülüğü bizler umudu örgütleyerek göndereceğiz. İşte o zaman bu ülkede gerçek adalet, gerçek hukuk tesis edilmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'ndan milletvekillerine çağrı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada CHP milletvekillerine çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu, "Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın" ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu'nun İstanbul İl Başkanlığı'na gelişi sırasında milletvekilleri ve partililer tarafından  karşılanacağı öğrenildi.

"Susmuyoruz, yılmıyoruz ve asla korkmuyoruz"

Kılıçdaroğlu'nun çağrısının ardından CHP'liler, İstanbul İl Başkanlığı önünde toplandı. 

CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Susmuyoruz, yılmıyoruz ve asla korkmuyoruz" denildi. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU