Finlandiya, NATO üyeliği için başvuruda bulunacağını duyurdu

Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanı tarafından yapılan ortak açıklamada, "Artık karar verme anı yaklaştığına göre, parlamenter gruplara ve partilere de bilgi için ortak görüşlerimizi bildiriyoruz" denildi

Fotoğraf: AA

Finlandiya'nın, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında ittifakın büyümesinin önünü açarak NATO üyeliği için başvuruda bulunacağı bildirildi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakanı Sanna Marin'in yaptıkları ortak açıklamada, "Artık karar verme anı yaklaştığına göre, parlamenter gruplara ve partilere de bilgi için ortak görüşlerimizi bildiriyoruz" ifadesi kullanıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklamada ayrıca, "Finlandiya gecikmeden NATO üyeliğine başvurmalı. Bu kararı almak için gerekli olan adımların önümüzdeki birkaç gün içinde hızla atılacağını umuyoruz" denildi.

Açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında ittifakın büyümesinin önünü açarak NATO üyeliği için başvuruda bulunulacağı duyuruldu.

Ortak açıklamada, söz konusu üyeliğinin Finlandiya'nın güvenliğini ve tüm savunma ittifakını güçlendireceği belirtildi.

İsveç'in de gelecek günlerde NATO'ya katılma kararını duyurması bekleniyor.

Kremlin: Rusya'nın güvenliği için kesin bir tehdit oluşturuyor

Finlandiya'nın NATO'ya başvuracağını açıklamasına Rusya'dan tepki geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Finlandiya'nın NATO'ya katılmasının Rusya'nın güvenliği için "kesin" bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Basın toplantısında konuşan Peskov, Finlandiya'nın bu adımların üzüntü verici olduğunu, ancak bunların Finlandiya'ya orantılı biçimde yanıt vermek için gerekçe oluşturduğunu ifade etti.

Peskov şunları söyledi:

Eğer hatırlarsanız, NATO'nun doğu kanadının güçlendirilmesi nedeniyle bizim batı kanatlarımızın güçlendirilmesine yönelik önlemler listesinin geliştirilmesini öngören bir devlet başkanı ve başkomutan talimatı var. NATO, bize doğru ilerliyor. Bu nedenle, elbette tüm bunlar özel bir analiz yapılması ve durumu dengelemek ve güvenliğimizi sağlamak için gerekli önlemlerin alınması adına önemli hususlar olacak.

Peskov, verilecek karşılığın NATO'nun genişleme sürecinin nasıl tezahür edeceğine, NATO askeri altyapısının ne kadar ilerleyeceğine ve Rus sınırlarına ne kadar yaklaşacağına bağlı olacağının altını çizdi.

 

Independent Türkçe, AA, Reuters, Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU