Taliban: Afganistan ordusuna çok sayıda mensubumuzu sızdırdık

Taliban Afganistan’da uluslararası koalisyon ve Afgan güçlerine peş peşe iki saldırı düzenledi. Saldırılardan birini Afgan ordusuna sızdırılan Taliban üyesi gerçekleştirdi. Örgüt, resmi orduya çok sayıda mensubunu sızdırdığını iddia etti

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararı alması sonrası Taliban’la barış masasına oturması ülkedeki şiddetin önüne geçmedi. Taliban ve Afganistan resmi güçleri arasındaki çatışmalar son günlerde şiddetlendi. 

Saldırılardan sonuncusunu Taliban üyesi olup da Afganistan ordusu içine sızdırılan bir militan gerçekleştirdi. Herat’ın İslam Kale ilçesine intikal halinde bulunan konvoya yönelik dün gerçekleştirilen saldırıda ülkede resmi görev çerçevesinde bulunan 2 İtalyan askeri öldü. Orduya sızdırılan askerin gerçekleştirdiği saldırıya dışarıdan da Taliban militanları destek verdi. 

Taliban, resmi orduya çok fazla sayıda mensubunu sızdırdığını iddia ediyor. 

Bir saldırıda da Maivand’da

Taliban’ın saldırıları bunlarla sınırlı değil. Herat’taki saldırının gerçekleştirildiği gün Herat’a 400 km uzaklıktaki Maivand’da Afganistan ordusuna yönelik yapılan saldırıda çok sayıda öldüğü bildirildi. 

Trump: IŞİD ile Taliban savaşırken araya girdik

ABD Başkanı Donald Trump tıpkı Suriye’de olduğu gibi Afganistan’dan da çekilmek istiyor. Beyaz Saray’da yapılan kabine toplantısının ardından soruları yanıtlayan Trump, “Generallerimize istedikleri tüm parayı verdim ama Afganistan’da iyi iş çıkaramadılar” dedi. ABD’nin Taliban’la siyasi çözüm görüşmeleri yaptığı da ortaya çıkmıştı. Trump bu konu hakkında şöyle konuştu: “Taliban bizim düşmanımız, IŞİD’ düşmanımız. Geçen hafta generallere de söyledim. Taliban ile IŞİD’in çatıştığı bir alan var. Orada birbirleriyle çatışıyorlar. Onlara (generallere) ‘Neden birbiriyle savaşmalarına izin vermiyorsunuz’ dedim. ‘Biz neden araya giriyoruz? Onlar bizim düşmanlarımız, bırakın savaşsınlar’ dedim. Bırakın savaşsınlar. Bu gördüğüm en çılgınca şey. Kim bilir, general olsaydım çok iyi bir general olurdum.”
 

DAHA FAZLA HABER OKU