Ödeme listesine alınmadan önce ilaca para ödeyen sigortalı parasını geri alabilecek

Kendisine reçete edilen ilacı SGK'nın ödeme listesinde olmadığı için satın alan hasta, o ilaç ödeme listesine alınınca dava açtı. Mahkemenin kararı emsal niteliğinde

Bursa'da kanser tedavisi görürken doktorunun yazdığı ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmayan ilacı kullanan ve bedelini kendisi ödeyen bir hasta, söz konusu ilacın 2016'nın ağustos ayında SGK Sağlık Uygulama Tebliğine ilişkin düzenlemeyle geri ödeme listesine alınması üzerine kuruma başvurdu.

İlacın geri ödeme listesine alınmasından önceki tarihte doktor raporuyla ilaç kullanan vatandaş, önceki döneme ait aldığı ilaçların faturalarını ibraz ederek, ilacın bedelinin kendisine ödenmesini istedi.

SGK, ilacın, tebliğdeki değişiklikten önceki bir tarihte alındığını belirterek, vatandaşa ödeme yapmadı.

İlaç bedelinin ödenmesi için Ankara 11. İdare Mahkemesinde avukatı aracılığıyla dava açan kişi, mahkemeden yapılan tebliğ değişikliğinden önce alınan ilacın bedelinin ödenmesinin hukuka aykırı olduğu yanıtını aldı.

Bunun üzerine istinafa başvuran vatandaşın dosyasını inceleyen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, emsal oluşturabilecek bir karar verdi.

"Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı"

Ankara 11. İdare Mahkemesinin kararını görüşen 12. İdari Dava Dairesi, tebliğin uygulanmaya başladığı 30 Ağustos 2016'dan önce, 17 Şubat 2016'dan 16 Haziran 2016'ya kadar olan tedavi süresinde alınan ilaçların paralarının hastaya ödenmemesiyle ilgili Ankara 11. İdare Mahkemesinin kararını kesin olarak bozdu.

Aksi durumun Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olacağı vurgulandı. Ayrıca, ilacın geri ödeme listesine alındığını, vatandaşın her ne kadar tebliğ değişikliği tarihinden önce bu ilacı kullansa da paranın kendisine ödenmesi gerektiğini karar verdi.

Öte yandan, dava sürecinde hayatını kaybeden vatandaşın ilaca ödediği para, yasal mirasçılarına ödenecek.

Hukukçular, SGK'nın son yaptığı düzenlemeyle tebliğ listesine 413 ilacın daha alındığını belirtirken,  daha önce bu ilaçları cebinden ödeyerek kullanan vatandaşların, ödedikleri bedelleri de geri alabileceklerini ileri sürdü.

AA
 

DAHA FAZLA HABER OKU