Kolombiya'da içi sıvı kokain dolu 20 bin hindistancevizi ele geçirildi

Devasa nakliye konteynırı İtalya'ya gitmek üzere hazırlık yapıyordu

Kolombiya'da ele geçirilen hindistancevizleri 500 çuvalda bulunmuştu (Kolombiya Başsavcılığı)

Kolombiya'dan İtalya'ya gidecek bir konteynırda içi sıvı kokainle doldurulmuş 20 bin hindistancevizi ele geçirildi.

Vice News'un haberine göre İtalya'nın Cenova kentine hareket etmek üzere hazırlanan konteynıra Karayipler ülkesindeki Cartagena Limanı'nda el kondu.

Kolombiya Başsavcılığı'nın perşembe yaptığı açıklamada, "İnceleme sonucunda tropikal meyvedeki suyun sıvı kokainle değiştirildiği belirlendi" ifadeleri yer aldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Yetkililer kokain miktarını tam olarak belirlemek için hindistancevizlerini laboratuvara gönderdi. Öte yandan tropik meyvelerin tam olarak nerede yüklendiği ve onları Cenova'da kimin teslim alacağı da araştırılıyor. 

Kimyasal maddenin görünüşünü gizlemek için kokainin suda çözdürülmesi uyuşturucu kaçakçılığında yaygın olarak kullanılan bir yöntem ancak hindistancevizinin içindeki suyu, seyreltilmiş kokainle değiştirmek nadir görülüyor.

Madrid Havaalanı'ndaki yetkililer 2017'de bir sevkiyatta taze hindistancevizine toplam 60 gram sıvı kokain enjekte edildiğini tespit etmişti. Tarama cihazlarından geçirilen hindistancevizlerinin içinde olağandışı bir yoğunluk fark edilmişti. 

Hindistancevizinde küçük bir delik açılmış, suyu şırıngayla çekilmiş ve kahverengi reçineyle yeniden kapatılmadan önce sıvı kokainle doldurulmuştu. 

Bununla birlikte 2016'da da Hong Kong'da sıvı kokain enjekte edilmiş bir sarı ejder meyvesi sevkiyatına el konmuştu. 

 

Independent Türkçe, Vice News, Sputnik Türkiye

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU