TÜİK: Şaibeleri ortadan kaldıracağız

"Yaşam maliyetini değil, 84 milyon için enflasyonu ölçüyoruz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmak istediği ziyaret sırasında kapılarını kapatan TÜİK, Dünya gazetesi yazarlarını ağırladı. (Fotoğraf: Dünya)

Özellikle açıkladığı işsizlik ve enflasyon verileri tartışma yaratan, hayatın gerçeğine uyumlu olmadığı gerekçesiyle eleştirilen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “şaibeleri ortadan kaldıracaklarına” dair bir açıklama yaptı.

TÜİK Başkanı Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer ve TÜİK üst düzey yöneticileri, Dünya gazetesine açıklamalarda bulundu.

“Bizim birinci önceliğimiz kurumun itibarını en üst düzeye çıkarmak” görüşünü dile getiren yetkililer, enflasyon verileriyle ilgili olarak şunları söyledi:

Halk enflasyonu, bütün dünyada tartışılıyor. Hissedilen enflasyon, bütün dünyada farklı bir kavramdır. İnsanlar hep kendi hissettikleri enflasyonu en son aldığı ve daha sık tükettiği ürünlere bakıyor. Enflasyonda iki tane ölçü var. Ya enflasyona odaklanırsınız ya da eşya maliyetine odaklanırsınız. Biz enflasyonu ölçüyoruz. Halkın enflasyonu kişiden kişiye değişir. Biz tamamen Eurostat kurallarına bağlıyız.

Aslında iki amacı var bunun. Birincisi Merkez Bankası para politikasına yardımcı olacak, karar vericilerin, fiyat gelişmelerini yorumlayabileceği rakamı üretmek, ikincisi uluslararası hesaplara yardımcı olmak.

Bunun için de sabit bir sepet yapıyoruz. Tanımlarımız, işyerlerimiz, kalitemiz sabit. Yıl boyunca bu sabit tanımlar üzerinden gidiyoruz. İkincisi sepetimizin ağırlık sistemi var. Bu ağırlık sistemi, her şeyi algıyı değiştirebiliyor. Algıdan kastımız, örneğin bir çocuğunuz varsa bebek mamasından daha fazla etkileneceksiniz, bezden daha fazla etkileneceksiniz. Bende bu yoksa farklı şeylerden etkilenirim.

Şaibeleri ortadan kaldıracaklarını dile getiren yetkililer, “2021 yılında verilerin yüzde 21’i online olarak barkod sisteminden geldi. Bu oran gıdada yüzde 50 oldu. 2022 yılında sepetteki barkod hedefimiz yüzde 50. Gıda tarafında ise barkodun payının yüzde 75 olmasını hedefl iyoruz. Yani şaibeleri ortadan kaldıracağız. Geçmiş yıllarda, “gece market açılıyor, veri alınıyor” gibi aslı astarı olmayan yorumlar yapılıyordu. Bunlar bertaraf edilecek” ifadelerini kullandı.

Açıklamaların tamamını okumak için tıklayın.

 

Dünya, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU