ABD, Kiev büyükelçiliğindeki personelin ailelerine Ukrayna'yı terk etme çağrısında bulundu

Yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı askeri harekat planladığına dair haberler olduğuna vurgu yapıldı

Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın olası bir müdahalesine karşı, Kiev büyükelçiliğindeki personelinin ailelerine Ukrayna'yı terk etme çağrısında bulundu

Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim üzerine Ukrayna'ya yönelik seyahat uyarısı yayınladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Uyarıda, "23 Ocak 2022'de Dışişleri Bakanlığı, devam eden Rus askeri harekatı tehdidi nedeniyle ABD'nin Kiev Büyükelçiliğinde doğrudan işe alınan çalışanların gönüllü olarak Ukrayna'dan ayrılmasına izin verdi ve diplomatik aile üyelerinin ayrılmaları talimatını verdi. Ukrayna'daki ABD vatandaşları, ticari veya diğer özel ulaşım seçeneklerini kullanarak ayrılmayı değerlendirmelidir" ifadesine yer verildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı askeri harekat planladığına dair haberler olduğuna işaret edilen açıklamada, "Özellikle Ukrayna sınırları boyunca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da ve Rusya'nın kontrolündeki doğu Ukrayna'da güvenlik koşulları öngörülemez ve her an bozulabilir" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, olası bir askeri harekatta ABD'nin Ukrayna'daki diplomatik faaliyetlerinin de etkileneceği aktarılarak, Ukrayna'daki ABD vatandaşlarından da iletişim için online bir form doldurmaları talebinde bulunuldu.

Birleşik Krallık, bazı elçilik çalışanlarını geri çekiyor

Birleşik Krallık bazı elçilik çalışanlarını ve ailelerini "Rusya'nın artan tehdidi" nedeniyle Kiev'den geri çekiyor.

Ukrayna'daki Birleşik Krallık Büyükelçiliği'nin Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Büyükelçilk açık kalmaya ve gerekli işlemleri gerçekleştirmeye devam edecek" ifadeleri yer aldı.

Kremlin'in Ukrayna sınırlarının yakınına yaklaşık 100 bin asker yığmasının ardından Ukrayna'da gerilim aylardır artıyor. Batılı devletlere göre bu askerlerin konumlandırılması, Ukrayna'nın NATO'ya katılmasını engellemek için bir savaşa hazırlık yapıldığı anlamına geliyor.

 

Independent Türkçe, AA, Reuters
 

DAHA FAZLA HABER OKU