Bahçeli ve Şentop'tan Sedef Kabaş'a tepki: Seviyesiz açıklamaları ve destek çıkanları kınıyorum

"Hakaret, ifade özgürlüğü değildir, özgürlük değildir; bir suçtur"

Fotoğraf: AA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki ifadeler için Sedef Kabaş'a tepki gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

Hakaret, ifade özgürlüğü değildir, özgürlük değildir; bir suçtur. Hakaret içeren hiçbir söze müsamaha gösterilemez ve hakaret hoş görülemez. Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan son derece ağır imalar içeren seviyesiz açıklamaları, bu açıklamaları yapanları ve bu hakarete karşı tavır almak yerine destek çıkanları kınıyorum

Bahçeli de tepki gsöterdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Sedef Kabaş'a ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan çirkin saldırıyı, husumetle pekişmiş anti demokratik ve faşizan sözleri kınıyorum" ifadesini kullandı.

Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "kin ve nefretine yenilmiş, ifade ve düşünce hürriyetini tersten yorumlamış tetikçi bir gazetecinin Cumhurbaşkanı'na karşı ağır ve affedilemez hakaretinin ne demokrasiyle, ne basın ahlakıyla, ne de hukukun evrensel ilkeleriyle bağdaşacak bir çarpıklık ve çürüklük olduğunu" kaydetti.

Kötü sözün bumerang gibi olduğunu, önünde sonunda dönüp dolaşıp sahibini bulacağını belirten Bahçeli, "Bilhassa bu sözde gazetecinin kelepçe takılmamasına rağmen, takılmış gibi imaj uyandırma gayretkeşliği zelil bir oyun, zillet bir tiyatrodur" açıklamasında bulundu.

Demokrasinin saygı ve tahammül sistemi olduğunu anımsatan Bahçeli, şunları kaydetti:

Bundan nasibini alamayan müfsitlerin üslubu hastalıklı, usulü hayasızlıktır. Anılan gazetecinin tutuklanmasıyla bağımsız ve tarafsız yargı süreci başlamıştır. Herkes yargı kararını sabırla beklemek ve riayet etmek durumundadır. Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan çirkin saldırıyı, husumetle pekişmiş anti demokratik ve faşizan sözleri kınıyorum. Bu konuyu cepheleşme malzemesi yapmak için sıraya giren çevrelerin hesap hatası yapmaktan ve yanlışa ortak olmaktan kaçınmalarını hassaten tavsiye ediyorum

Kurtulmuş: Açık bir hadsizlik

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş,  "Bu nefret dilini ve buna sahip çıkanları şiddetle kınıyor, ayrıca ters kelepçe mizanseniyle kirli oyunlarına devam etmek istemelerini de aziz milletimizin takdirine bırakıyoruz" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çirkin ve galiz ifadelerle hakaret etmenin aslında milli iradeye karşı yapılan bir saldırı ve açık bir hadsizlik olduğunu" kaydetti.

"Aklıselim sahibi herkesin bu nefret dolu dili kınaması gerektiğini" belirten Kurtulmuş, "bazı muhalefet liderlerinin bunu sahiplenmesinin gerçek bir provokasyon ve vahim bir sorumsuzluk olduğunu" ifade etti.

Kurtulmuş, "Bu nefret dilini ve buna sahip çıkanları şiddetle kınıyor, ayrıca ters kelepçe mizanseniyle kirli oyunlarına devam etmek istemelerini de aziz milletimizin takdirine bırakıyoruz" açıklamasında bulundu.

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU