Cenevre zirvesinin ardından Blinken ve Lavrov'dan açıklama

Cenevre'deki görüşmenin ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Rus kuvveti Ukrayna sınırını geçerse müttefiklerimizle buna şiddetli bir yanıt verilecektir” darken Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise "Ukrayna'ya saldırma niyetimiz yok" dedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İsviçre'nin Cenevre şehrinde Ukrayna krizini görüşmek üzere bir araya geldi / Fotoğraf: AA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İsviçre'nin Cenevre şehrinde Ukrayna krizini görüşmek üzere bir araya geldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Görüşme sonrası ilk olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir basın toplantısı düzenledi. 

"ABD gelecek hafta yazılı cevap verecek"

Blinken ile görüşmenin "faydalı" ve "açık" olduğunu söyleyen Lavrov, güvenlik garantileri konusunda ABD'nin gelecek hafta yazılı cevap vereceğini aktardı.

Lavrov, "Blinken, bana görüşmeden memnun olduğunu ve görüşmenin güvenlik garantileri konusunda gelecek hafta yazılı cevap vermelerine yardımcı olacağını defalarca belirtti." ifadelerini kullandı ve ABD'den tekliflerine yanıt gelmesinin ardından Blinken ile tekrar görüşeceği bilgisini paylaştı.

Görüşmede Ukrayna'daki durumun ele alındığını dile getiren Lavrov, şunları kaydetti:

Amerikan meslektaşlarımız, yeniden Rusya ile Ukrayna arasındaki sınır meselesini ön plana çıkarmaya ve her şeyi burada sözde gerginliğin düşürülmesi gerekliliğiyle koşullandırmaya çalıştı. Bu bir büyü haline geldi. Ancak görüşmeyi, gelecek hafta tekliflerimize yazılı yanıtların verilmesi yönünde anlaşmayla sonlandırdık

"Ukrayna'ya saldırma niyetimiz yok"

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıp saldırmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Lavrov, "Ukrayna'ya saldırma niyetinde olduğumuzu iddia ediyorsunuz. Bunun böyle olmadığını defalarca söyledik" diye konuştu.

Ukrayna halkını resmen hiçbir zaman tehdit etmediklerini ifade eden Lavrov, "Batılı meslektaşlarımızın şu andaki histerisi, Ukrayna'nın Donbas'ta güç kullanmasını kışkırtma yönünde değilse de en azından Kiev rejiminin Minsk anlaşmalarını sabote etmeye yönelik çizgisini gizleme yönündedir" değerlendirmesini yaptı.

Blinken: Rusya'nın önünde iki yol bulunuyor

Lavrovun ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de kameralar karşısına geçti.

Blinken "Rusya'nın önünde iki yol bulunuyor; ya diplomasi yolunu seçer ya da çatışmayı tercih edebilir" dedi.

Blinken ayrıca Rusya'nın endişelerine karşılık vermeye hazırız olduklarını, Rusya'nın da kendi endişelerini anlamasını istediklerini söyledi.

Konuşmasında sık sık Rusya'nın Ukrayna'yı işgali halinde müttefikleriyle birlikte sert yanıt vereceklerini tekrarlayan Blinken, "Eğer herhangi bir Rus kuvveti Ukrayna sınırını geçerse, bu bir işgaldir. Ortaklarımızla ve müttefiklerimizle buna hızlı, şiddetli ve müşterek bir yanıt verilecektir" ifadesini kullandı.

 

AA, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU