Soylu, Kılıçdaroğlu'na "Uzay yaratığına benziyor" demişti… "Aynaya bakıp konuşuyor" yorumu yapan sosyal medya kullanıcısına dava açıldı

Bakan Soylu'nun 'mağdur' sıfatıyla yer aldığı davada, 'Kamu görevlisine hakaret' ve 'hakaret' suçlamalarıyla yargılanan H.T.'nin 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor

Fotoğraf: AA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 16 Nisan 2017'deki referandumdan önce, 30 Mart 2017'de Mersin'de katıldığı bir programda, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında söylediği "Uzay yaratığına benziyor" sözleri dava konusu oldu.

Davayı açan ise, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu değil. 

"Uzay yaratığına benziyor"

İçişleri Bakanı Soylu'nun Mersin'deki programda söylediği sözler, Cumhuriyet gazetesinin internet sitesinde video olarak yayınlandı.

Gazetenin haberde kullandığı başlık, "Seviye yerlerde... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na: Uzay yaratığına benziyor" şeklindeydi.

"Arkana tenekeyi takacaklar ve seni CHP'den gönderecekler"

Soylu, Mersin'deki konuşmasında Kılıçdaroğlu hakkında şunları söylemişti:

O kadar güzel anlatıyor ki bu yeni hükümet sistemini. Ya arkadaş, bu ülkede yaşamadın mı sen? Uzayda yaşamış olabilir mi bu? Uzay yaratığına benziyor. Eskiden televizyonda plastik şov vardı. Bu Kemal Kılıçdaroğlu plastik şova benziyor, plastik şova. Hangi şekle koyarsan, o şekle gelen bir adam. Bir bakıyorsun FETÖ'yle beraber, bir bakıyorsun PKK'yla beraber, bir bakıyorsun Almanya'yla beraber, bir bakıyorsun Türkiye'nin ayağına kim çelme takıyorsa onunla beraber. Kemal Kılıçdaroğlu, kaçarın göçerin yok, 16 Nisan'da arkana tenekeyi takacaklar ve seni gönderecekler CHP'den.

"Aynaya bakıp konuşuyor zaar"

Sosyal medya kullanıcısı H.T., Cumhuriyet gazetesinin Facebook sayfasında paylaştığı haberin altına, "Aynaya bakıp konuşuyor zaar" yorumunu yaptı.

Alt sınır 1 yıl, 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor

H.T.'nin bu yorumu, ihbar edildi. İhbarın üzerinden yaklaşık 4,5 yıl geçti ve H.T. hakkında 'kamu görevlisine hakaret' ve 'hareket' suçlamalarıyla dava açıldı. H.T. hakkında 25 Ekim 2021'de düzenlenen iddianamede, 28 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Bakan Soylu'nun mağdur olarak yer aldığı iddianamenin sevk maddesi bölümünde, Türk Ceza Kanunu'nun hakaret suçunu düzenleyen 125. maddesinin 4. fıkrasındaki hüküme göre, cezanın alt sınırı ise en az 1 yıl.

Savcılık mütalaa verdi, karar martta çıkacak

H.T., dün görülen duruşmada, savunmasını yaptı. Facebook sayfasındaki fotoğrafın kendisine ait olduğunu ancak yorumu yapıp yapmadığını hatırlamadığını belirten H.T., kimseye hakaret kastı olmadığını ifade ederek, "Sadece söylediği laflara cevap olarak yazmışımdır" dedi.

Mütalaasını veren savcılık, H.T.'nin 1 yıldan az olmamak üzere 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, mütalaaya karşı savunma için sanık avukatına süre verdi. Davada karar, 3 Mart'ta çıkacak.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU