Tracey Emin, Birleşik Krallık Başbakanlık Konutu'ndaki eserinin kaldırılmasını istiyor

Sanatçı, Boris Johnson'ın parti skandalına tepki gösterdi

Tracey Emin, Aralık 2020'de Birlkeşik Krallık'ın Kovid-19 test sistemini eleştirmişti (Reuters)

Baba tarafından Kıbrıs Türkü kökenli Britanyalı sanatçı Tracey Emin, Birleşik Krallık (BK) Başbakanlık Konutu ve Ofisi'nde sergilenen sanat eserinin kaldırılmasını istedi.

Emin dün yaptığı açıklamada bu kararının arkasında, 2020'de Kovid-19 kısıtlamaları sürerken konutta düzenlenen partilerin olduğunu söyledi.
 


58 yaşındaki Emin'in More Passion (Daha Fazla Tutku) adlı neon eseri, Downing Sokağı adıyla da bilinen konuta, eski BK Başbakanı David Cameron döneminde 2011'de yerleştirilmişti.

Eserin bir fotoğrafını paylaşan ünlü sanatçı, "Bu, Downing Sokağı'ndaki neonum. Devlet sanat koleksiyonuna hediye etmiştim" dedi ve BK Başbakanı Boris Johnson'ı eleştirdi:

Şu anda sanat eserimin Downing Sokağı'ndan kaldırılmasını talep ediyorum. Bu hükümetin ihtiyaç duyduğu son şeyin Daha Fazla Tutku olduğunu hissediyorum. Mevcut durum utanç verici.

Emin, konu hakkında Britanya'nın önde gelen gazetelerinden The Guardian'a da konuştu. Eseri geri istemediğini kaydeden Emin, "Sanat eseri devlete ait, şu anda iktidarda olana değil" ifadelerini kullandı:

(Mısır'ın başkenti) Kahire'deki Britanya Büyükelçiliği'ne asılabilir veya depoya gönderilebilir. Eserin gidebileceği pek çok yer var ama şu anda Downing Sokağı'nda bulunmasının pek iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum.

Emin, "pandemi sebebiyle BK halkının acı çektiği bir dönemde Başbakanlık Konutu'nda partilerin düzenlemesinin utanç verici" olduğunu vurguladı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sanat dünyasının en prestijli ödüllerinden Turner Ödülü'nü 1999'da kazanan Emin resim, fotoğraf, neon ve heykel gibi pek çok dalda eser veriyor.

Emin'e 2020'de mesane kanseri teşhisi konmuş, sanatçı Nisan 2021'de hastalığı yendiğini açıklamıştı.

 

Independent Türkçe, The Guardian, BBC

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU