Eski TEB Başkanı Erdoğan Çolak: 850'den fazla ilaca erişim yok, 10 reçeteden 8'i karşılanmıyor

Eski TEB Başkanı Çolak, "Ağırlıklı olarak ithal ve eş değeri olmayan ürünlerde sıkıntımız var. Uluslararası ilaç şirketleri şubatta beklenen kur kararını maniple etmek için bu yöntemi tercih ediyorlar. Ama esas sorun eurodaki büyük yükseliş" diye konuştu

Fotoğraf: AA

Türkiye'de yaşanan ilaç arzı sorunu, bu yıl artan döviz kurunun da etkisiyle ‘kriz’ boyutuna ulaştı. 850’nin üzerinde ilacın temininde sorun yaşanırken 10 reçetenin 8'i karşılanamıyor.

Evrensel'den Eylem Nazlıer'in haberine göre, eski Türk Eczacıları Birliği (TEB) eski başkanı Erdoğan Çolak, "Eczanelere gelen 10 reçetenin 7-8’i ilaç yokluğu nedeniyle karşılanmıyor. Önceki yıllarda döviz kurundaki makas az açıldığı için şubat ayında bulunmayan ilaç sayısı 100 bazen de 150 kalem oluyordu. Aralık ve ocak aylarında bu tip olaylar gündeme gelmeye başlıyordu. Bu yıl ise ekim itibariyle 300-350 kalem ilaçta sorun yaşandı. Kasımda 450 kalem, aralıkta 650 kalem şu anda da 850 kalemi geçmiş, 900 kaleme yaklaşmış vaziyette" dedi.

"Hem mamul ilaçlarda hem ham madde de dışa bağımlıyız"

Daha çok ithal ilaçlarda sorun yaşandığını söyleyen Çolak, "Öksürük şuruplarında bile sıkıntı var. Diyabet, hipertansiyon, astım gibi kronik hastalıkların ilaçları yok. Ağrı kesicilere de baksanız ilaçlar yok. Zaten eczaneler ortalama 1000 kalem ilaçla dönüyor" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

İlaç sorununun kaynağında ülkenin yerli ilaç üretim politikasının olmaması olduğunu ifade eden Çolak, "Yerli ve milli ilaç, diyoruz ama böyle bir ilaç üretimimiz yok. Biz eş değer ilaç üretiyoruz. İthal ürünlerin eş değerini üretiyoruz. Ağırlıklı olarak ithal ve eş değeri olmayan ürünlerde sıkıntımız var. Uluslararası ilaç şirketleri şubatta beklenen kur kararını maniple etmek için bu yöntemi tercih ediyorlar. Ama esas sorun avrodaki büyük yükseliş" dedi.

Çolak, "Hem mamul ilaçlarda hem ham madde de dışa bağımlıyız. Eş değer ürettiğimiz ürünlerin ham maddesini de yüzde doksan yurt dışından alıyoruz. Ham madde de avroyla alınıyor" bilgisini paylaştı.

thumbs_b_c_00ac320c550efea916976967b5146fcd.jpg
Çolak: Öksürük şuruplarında bile sıkıntı var. Fotoğraf: AA

Vatandaşın ilaç bulabilmek için eczane eczane gezmek zorunda kaldığına dikkat çeken Çolak, "Zaman zaman isyan ediyorlar. Sonuçta vatandaş hasta. İlaca kolay ulaşmak istiyor. Bizim de sağlık çalışanları olarak söylediğimiz son derece basit üç cümleden oluşuyor: İlaç alınabilir olmalı, bulunabilir olmalı ve kaliteli olmalı. Vatandaş ilaca ulaşamıyorsa halk sağlığı açısından, toplum sağlığı açısından sorun var demektir. Maalesef sorun yokmuş gibi davranıyoruz biz" dedi.

"İlaç kuruyla reel kur arasındaki makas hiç bu kadar açılmamıştı"

İlaç sıkıntısının artarak devam ettiğini söyleyen İstanbul Eczacı Odası Başkanı Pınar Özcan ise "Uzun zamandır hiç bu kadar sıkıntı çekmemiştik. Giderek bu sıkıntı artıyor” dedi. Antibiyotik, çocuk antibiyotikleri, ağrı kesici, ateş düşürücü, burun spreyleri, tansiyon ilaçları, antidiyabetik ilaçlar, grip influer şuruplarında ciddi sıkıntılar yaşandığını aktaran Özcan, "Muadil olsa eczacı muadil ilaçla tedaviyi tamamlar ama bazı ilaçların muadilleri bile elimizde yok" uyarısında bulundu. 

İlaç fiyatlarının güncellenme zamanı öncesi bu tip sıkıntıların geçen yıllarda da yaşandığını ifade eden Özcan, bu yıl açısından ise şunları söyledi:

İlaç kuruyla reel kur arasındaki makas hiç bu kadar açılmamıştı. Bu da tabi ilaç firmalarının ilaç vermemeyi tercih etmelerine sebep oldu.

Bir denge unsuru oluşturulması gerektiğinin altını çizen Özcan, İlaç güncellemelerinin senede bir kere yapılması bu büyük sıkıntıyı daha da artıyor. Bunun dışında hastaya yansıyan başka durumlar var. İlaç firmaları bazı ilaçlarda gereken indirimleri yapmamaya başladılar. Bunlarda da bütün fark hastaların üzerine kalıyor. Firmaların SGK’ye gerekli iskontoyu yapmamalarından kaynaklı bir yokluk da üstüne binmeye başladı. İlacı buluyor ama üstüne çok fark ödemek zorunda kalıyor hasta" dedi.

 

Evrensel

DAHA FAZLA HABER OKU