AİHM, Gezi eylemleri nedeniyle tutuklanan Elif Kaya'nın çıplak aramaya direnmekten aldığı cezayı hak ihlali saydı

Türkiye'ye 12 bin 500 Euro para cezası verildi

Fotoğraf: AA

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Gezi Parkı eylemlerinde tutuklanan öğrenci Elif Kaya'ya, cezaevinde çıplak aramaya direnmesinden dolayı disiplin cezası almasını insan hakkı ihlali saydı ve Türkiye'yi 12 bin 500 Euro para cezasına çarptırdı.

Euronews Türkçe'nin haberine göre, Elif Kaya'ya uygulanan disiplin cezasının ailesini ziyaret etme hakkına "müdahale teşkil ettiğine" hükmeden AİHM, kararda kanunla öngörülen müdahalenin meşru amacının, "kamu güvenliğini ve ceza infaz kurumlarında disiplini sağlamak" olduğu belirtti.

AİHM'e göre Elif Kaya'ya verilen disiplin cezasını onayan Anayasa Mahkemesi (AYM), "disiplin tedbirinin orantılı olup olmadığını" veya söz konusu müdahalenin hedeflediği amacı ve bu tür bir yaptırımın Kaya'nın cezaevinde tutulduğu süre boyunca özel hayatı üzerindeki etkisini incelemedi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu gerekçelerle mahkeme, Kaya'nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 8'inci maddesi ile güvence altına alınan "özel ve aile hayatına saygı" hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Ne olmuştu

24 Ekim 2017'de çıplak aramaya direndiği için kendisine verilen cezayı AİHM'e taşıyan Elif Kaya, Gezi Parkı eylemlerinde "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla 23 Haziran 2013'te tutuklanmıştı.

Cezaevine kabulü sırasında çıplak aramaya direnen Kaya, cezaevi yönetimi tarafından disiplin cezasına çarptırılarak bir aylık ziyaretçi yasağı almıştı. Kaya'nın bu karar itirazı 2013'te mahkemece reddedilmiş, 2017'de Anayasa Mahkemesi "kamera kaydı olmadığı" gerekçesiyle Kaya'nın başvurusunu reddetmişti.

Elif Kaya, maruz kaldığı durumun AİHS’in “işkence, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele yasağı”na aykırı olduğunu belirterek AİHM’e başvurmuştu.

 

 

Euronews Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU