Gribin geri döndüğü Avrupa, uzun süreli bir ‘twindemi’ tehdidiyle karşı karşıya

Bazı ülkelerin aşıların yaygınlaşması sebebiyle koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önemleri gevşetmesi gribin yayılmasına etki etti

Fotoğraf: Reuters

 

Geçtiğimiz yıl neredeyse ortadan kalkan grip bu yıl Avrupa’ya beklenenden daha hızlı bir dönüş yaptı. Bu durum hem yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hem de gribin varlığıyla uzun sürecek ‘twindemi’ (çifte salgın) hakkındaki endişeleri arttırdı.

Kovid-19 salgını sırasında maske takmak, sosyal mesafeye uymak ve kapanmalar kural haline geldi. Reuters’ın Avrupa Birliği verilerine dayandırdığı habere göre, geçtiğimiz kış boyunca dünya çapından yaklaşık 650 bin kişi grip sebebiyle yaşamını yitirdi.

Bazı ülkelerin aşıların yaygınlaşması sebebiyle koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önemleri gevşetmesi gribin yayılmasına etki etti.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ve Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) alınan verilere göre, Aralık ayından bu yana yoğun bakım ünitelerindeki grip vakaları artarak yüzde 43 seviyelerine ulaştı.

2018 yılının aynı döneminde yoğun bakım ünitelerindeki grip vakalarının sayısı 400’ü geçerken, bu rakam pandemi öncesi seviyelerin çok altında.

Veriler, Aralık ayında yoğun bakım ünitesindeki grip vakalarının geçtiğimiz yıla göre önemli artış yaşadığını ortaya koyuyor.

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.


Şarku'l Avsat

DAHA FAZLA HABER OKU