Erdoğan 23 Haziran yenilgisini nasıl değerlendirdi? Abdülkadir Selvi: Erdoğan "Sırtımızdan hançerlendik" diyor

Selvi'nin yazısına göre Erdoğan hala Ordu'daki VIP tartışması nedeniyle İmamoğlu'nun "önünün kesilebileceği" görüşünde. Buna itiraz eden Hayati Yazıcı'ya da tepki gösterdi

Fotoğraf: AA

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü köşesinde, 23 Haziran seçimlerinin ardından AK Parti'de yapılan değerlendirmeleri kaleme aldı, partide şimdiye dek güçlü bir değişim iradesi görmediğini söyledi.

AK Parti MYK’da ve ondan bir gün önce İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seçim sonuçlarına ilişkin iki ayrı sunum yapıldığını yazan Selvi, "Oy hareketleri üzerinden bir tablo çıkarılmış. Ekonomi, işsizlik, Suriyeliler, YSK’nın iptal kararı, Öcalan’ın mektubu gibi nedenlere pek girilmemiş. Kampanyanın dili üzerinde durulmamış" dedi.

"Sırtımızdan hançerlendik"

Selvi'nin yazısına göre görüşmeler sırasında Erdoğan'a “Eski arkadaşlarımızın ihanetine uğradık. Sırtımızdan hançerlendik” şeklinde bir bakış açısı hâkimdi.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli değerlendirmeler yapmış. Erdoğan’ın değerlendirmesinde “Eski arkadaşlarımızın ihanetine uğradık. Sırtımızdan hançerlendik” şeklinde bir bakış açısı hâkimmiş. Cumhurbaşkanı bir ara Ordu Havalimanı’nda yaşanan VİP olayına değinmiş. Seçim kampanyası sırasında da bu konu üzerinde durmuş “Yargının vereceği kararı ben şu anda bilemem ama yargının vereceği karar bu işte (İmamoğlu’nun) önünü kesebilir” demişti.

Erdoğan benzer değerlendirmeyi MYK’da yapıyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ise “Bu söylediğiniz hukuken doğru değil. Suçlu bulunsa dahi belediye başkanı görevden alınamaz, en fazla kınama cezası verilir” diye itiraz ediyor. Bunun üzerine Erdoğan ile Yazıcı arasında bir gerginlik yaşanıyor.

Ordu Valisi Seddar Yavuz’u tenzih ederim. Geçmişte Tansu Çiller, İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir yüzünden CHP ile koalisyonu bozdu. 28 Şubat sürecinde Menzir, DYP’yi parçalayıp DTP’yi kuran ekip arasında yer aldı. Yasaklar referandumunda Antalya Valisi Bahattin Güney, Özal’ın gözüne girmek için Demirel’i miting meydanına sokmadı. Ama Antalya’da Demirel’i “Kurtar bizi baba” diyen on binler karşıladı.

AK Parti’nin devletin sesine değil, milletin mesajına odaklanmasında yarar var.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU