Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz savunma sanayinde tam bağımsız Türkiye'dir

Erdoğan, "Türkiye, gizli açık bütün ambargolara rağmen terörle mücadeleden, sınır ötesi harekatlarına kadar tüm hamleleri yapabilmesini savunma sanayindeki ilerlemesine borçludur" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Denizcilik Tersanesi'nde, test ve eğitim gemisi TCG Ufuk'un hizmete giriş töreninde açıklamalarda bulundu.

"Savunma sanayinde bağımsız olamayan milletlerin geleceğe güvenle bakmasının mümkün olmadığını, son yıllarda çevremizde yaşanan hadiseler bir kez daha gösterdi" diyen Erdoğan, yaptıkları atılımlarla Türkiye'nin oynanan oyunları bozan bir konuma ulaştığını ifade etti.

Erdoğan ayrıca, "Türkiye, gizli açık bütün ambargolara rağmen terörle mücadeleden, sınır ötesi harekatlarına kadar tüm hamleleri yapabilmesini savunma sanayindeki ilerlemesine borçludur" dedi.

"Türk savunma sanayi ürünlerini kullanan ülke sayısı da artıyor. Bu yıl sonunda 4 milyar doları aşmasını bekliyoruz" diyen Erdoğan şunları kaydetti:

Malzeme ve imalat teknolojilerinde dünyadaki ileri ülkeler seviyesini yakalama yolunda ilerliyoruz. Bir yanda da gözümü uzayda. Gerek fırlatma, gerekse uydu sistemleri geliştirmeye yönelik çalışmalarımız sürüyor. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin korunabilmesi Mavi Vatan'la mümkündür. Milli savaş gemilerimizi, amfibi gemilerimizi, lojistik gemilerimizi, botlarımızı kendimiz üretebiliyoruz. Yüzde 70'e varan yerlilik oranına ulaştık. Silahlı insansız deniz araçları üretiyor, bunların sürü şeklide hareket eden hali üzerinde çalışıyoruz.

Geçtiğimiz yıl bu günlerde dışarıdan temin edemediğimiz her bir sistemin alternatifini geliştirerek, İstanbul'u denize indirmiştik. Bugün ilk istihbarat gemisi Ufuk da milli mühendislik kabiliyetleriyle inşa edildi. Ülkemiz, hali hazırda bir savaş gemisini milli olarak tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştiren 10 ülke arasında yer alıyor. Bu başarıda bakanlıklarımızın ve Savunma Sanayi Başkanlığımızın, Genelkurmayımızın, Deniz Kuvvetlerimizin, üniversitelerimizin, özel sektörün, KOBİ'lerin çok faydaları vardır.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Tüm girişimcilerimiz ve firmalarımızın yanındayız"

Erdoğan, ülke olarak yüksek teknoloji gerektiren sistemlere odaklandıklarını belirterek, "Fırkateynlerimizin dikey atım sistemlerinin artık yerli ve millisine sahibiz. İstanbul ve diğer 34 firkateynimizde yerli ve milli dikey atım sistemi ve yerli ve milli füzelerimiz olacak. Atmaca, Gökdeniz füzelerimiz, Çafrad, Akrep gibi radarlarımız silah, sensör ve sistemi kendimiz tasarlayıp üretebiliyoruz. Deniz ve hava gücümüze çarpan etkisi oluşturacak amfibi gemimizi Anadolu'yu hizmete alıyoruz. Yerli ve milli imkanlarla üreteceğimiz uçak gemimizin sağlayacağı deniz-hava gücümüzle dünyanın en üst ligine de çıkmış olacağız" dedi.

"Hedefimiz savunma sanayinde tam bağımsız Türkiye'dir" diyen Erdoğan, "Tüm girişimcilerimiz ve firmalarımızın yanındayız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şunları kaydetti:

Geçtiğimiz günlerde 95'inci kuruluş yıldönümünü geride bıraktığımız MİT, yaptığı hizmetlerle milli güvenliğimize önemli katkılar sunuyor. Teşkilatımız siber güvenlikten yapay zekaya kadar kapasitesini güçlendiriyor. Hizmete alacağımız istihbarat gemimiz yeni bir imkandır. Bu gemimiz sayesinde kara ve havada olduğu gibi denizlerde de gücümüzün artacağına inanıyorum. Bir sonraki adım uydu ile bunları en etkin şekilde kullanmak olacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de teşkilatımızı destekleyerek büyük ve güçlü Türkiye inşasında daha fazla katkı vermeye çalışacağız.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU