Fazıl Say’dan İmamoğlu’na mektup: İstanbul’un dünya markası kurumları olmalı, bakanlık yapmıyorsa belediye yapar

Say, İstanbul’da kültür sanatın gelişimi için önerilerini yazarak yardıma hazır olduğunu belirtti

Fotoğraf: AA

Piyanist Fazıl Say, pazar günü yapılan seçimde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na mektup yazdı.

Instagram hesabından yaptığı paylaşımda Say “İstanbul’un dünya markası olabilen kurumları olmalı, mesela bir dünya markası orkestrası bir korosu olmalı, sentezler üreten festivalleri olmalı, bu hepimizin hayalidir… Bakanlık yapmıyorsa belediye yapar. Bizler dünya yarışında olmalıyız” dedi. 

Say devlet, belediye ve sponsor desteği olmadan, salon ve festivallerin yurtdışından gruplar, orkestralar ve projeler getirtmesinin ve bunların masrafını çıkarmasının mümkün olmadığını söyledi. Belediye desteklerinin önemine vurgu yapan Say, önerilerini 4 maddede sıraladı:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1- İstanbul 16 milyon kişi, kültür haliyle, toplumsal ve ekonomik dengelere çok bağlı bir konu, dar gelirli kitlelerin, bilet fiyatı yüksek kültür sanat faaliyetlerini takip etmeleri imkansız. Kültür sanatın, müziğin, bu ilçelerde yaşayanlara götürülmesi mühim bir konudur. İstanbul’da konser salonlarının, festivallerin olmadığı ilçelerine de bu hizmeti sağlamak, büyük başarı ve denge sağlayacaktır. Aslında Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü’nde yıllarca gayret ettiği faaliyetleri bunun ne kadar iyi sonuçlar verebileceğinin de göstergesi.. Kültür sanat’ın en önemli ihtiyacı “devamlılık” ; yani bir kere yapmanın bir anlamı ve faydası yok, sürekliliği tutmak lazım. Bu sürekliliği takip etmek, 4-5 yıl süren uzun vadeli planlar yapmak lazım. . 2- İstanbul’un tüm çocuklarına ve tüm gençlerine, kültür ile tanışma, sanat yapma imkanları açılmalı. Bu konuda , aileler oldukça sıkışıp kalmış gözüküyor, bu konuların bazıları hususunda özellikle MEB ve Kültür bakanlığına açık mektuplar yazmıştım. . 3- Kültür çok boyutlu bir konu; batı müziği, klasik, caz ve dünya müzikleri, Türkiye’nin folkloru, Türk Sanat Musikisi, Halk müziği, dini müzikler gibi... Şimdi; kanımca; herkes her şeyle tanışabilmeli. Elbet; Herkes her şeyi sevmek zorunda değil, ama ulaşmak sorunu olmamalı. Mozart seven birinin de Dede Efendi veya Aşık Veysel sevebileceğini biliyoruz; bu dağılım da eşit ve bu şehirin yapısını dost kılan bütünleştiren baabda olmalı.. . 4- İstanbul’un dünya markası olabilen kurumları olmalı, mesela bir dünya markası orkestrası bir korosu olmalı, sentezler üreten festivalleri olmalı, bu hepimizin hayalidir, İstanbul 1000 sene 500 sene 300 sene öncesinin tarihini dünya ile paylaşıyor ama yüzlerce yıl sonrasına bırakması gereken eserler de olmalı, bu bir yapılanmadır, bu da paylaşımdır, ve turist çeker. Bakanlık yapmıyorsa Belediye yapar, bizler dünya yarışında olmalıyız; Mesela; hayallerimden biri de gençlik orkestraları.. Yani, uluslararası boyutta faaliyetler olmalı... tüm bu konularda ben yardıma hazırım.. @ekremimamoglu #fazılsay

Fazil Say (@fazilsay)'in paylaştığı bir gönderi ()

 

Say’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı konserine davet etmesi eleştirilere yol açmıştı

Fazıl Say’ın sosyal medya paylaşımları ve bazı eleştirileri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarında yıllardır bir gerilim vardı. 

Say, geçtiğimiz yıl yine sosyal medya paylaşımından bazı belediyeler ve üniversitelerde konser veremediğini savunarak, “Sanatımı tüm dünyada olduğu gibi kendi ülkemde de icra etmek istiyorum” demişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ayrıca geçtiğimiz yıl annesini kaybeden Say’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan taziye için aramış ve soğukluk giderilmişti. 

Bunun üzerine Fazıl Say da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 18 Ocak’taki “Truva Sonatı” Ankara Prömiyeri’ne davet etmişti. 

Daveti kabul eden Erdoğan, konsere eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılmıştı. 

Konser davetini yanlış bulan eleştiriler üzerine Say, "Hayatta hatalar yapılabilir. Erdoğan da yapar, Say da yapar, Ahmet-Mehmet de yapar. İnsanız, hata yaparız. Hatayı düzeltmek erdemdir" diyerek, Türkiye için doğru bulduğu şeyi denediğini söylemişti.

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU