Öğretim görevlisinin ders programına sakladığı para ödülünü hiçbir öğrenci alamadı

"Büyük umutlarım vardı"

Müzik profesörü Kenyon Wilson, "Ders programını okuyan öğrencilerimi ödüllendirmek istedim" dedi (Facebook / Kenyon Wilson)

ABD'de bir öğretim görevlisi, öğrencilerinin ders programını baştan sona okuyup okumadığını anlamak için sıradışı bir yönteme başvurdu. 

Tennessee Üniversitesi'nde müzik bölümünden Kenyon Wilson, geçen bahar döneminde bir seminer dersi için hazırladığı ders programında öğrencilere ilginç bir ipucu bıraktı.

Wilson, programda derslerle ilgili bilgilerin paylaşıldığı bir cümlenin ortasında parantez içinde "İlk bulan kazanır: dolap 147; şifre 15-25-35" ifadesine yer verdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öğretim görevlisi bahsettiği dolabın içine 50 dolarlık banknot (yaklaşık 820 TL) ve "Tebrikler, lütfen bunu kimin bulduğunu anlamam için adınızı ve tarihi yazınız" ifadelerinin yer aldığı bir not bıraktı.

Fakat Wilson, dönem sonunda dolabı kontrol ettiğinde 71 kişilik sınıftan hiç kimsenin parayı bulamadığını gördü.

Öğretim görevlisi, üniversitede kimsenin ders programını okumadığını belirterek "Bu yazılım yüklerken karşınıza çıkan şartlar ve koşullar metinlerine benziyor. Aslında hiç kimse gerçekten okumasa bile herkes 'Okudum' diye tıklayıp geçiyor" dedi.
 

My semester-long experiment has come to an end. At the start of the term, I placed $50 in one of our lockers and...

Kenyon Wilson paylaştı: 8 Aralık 2021 Çarşamba


Normalde ders programında ciddi değişiklikler yapmadığını söyleyen akademisyen, Kovid-19 nedeniyle üniversitenin programlara birçok yasal uyarı eklediğini, programı öğrencilere verirken baştan sona okumalarını sağlamak için özellikle bu durumu vurguladığını anlattı.

"Büyük umutlarım vardı" diyen Wilson, final sınavlarına kadar beklediğini, kimsenin programı baştan sona okuyup ipucunu görmediğini söyledi.

Akademisyen daha sonra Facebook üzerinden notun ve paranın fotoğrafını da paylaştı.Independent Türkçe, CNN, Daily Mail

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

DAHA FAZLA HABER OKU