Ridley Scott'tan süper kahraman filmlerine sinkaflı eleştiri

Ünlü yönetmen bu tür filmleri önemsemediğini dile getirdi

Ridley Scott, 17 Mayıs 2017'de Hollywood'daki TCL Chinese Theatre'da düzenlenen törende el ve ayak izlerini bırakmıştı (AFP)

Yakın zamanda Son Düello (The Last Duel) ve Gucci Ailesi (House of Gucci) filmlerine imza atan Britanyalı ünlü yönetmen Ridley Scott süper kahraman filmlerini sıkıcı bulduğunu ve bu yapımların senaryolarının kötü olduğunu söyledi. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Deadline'a verdiği röportajda Scott süper kahraman filmlerinin neredeyse sadece görsel efektlere dayandığını belirtti. 

Kendi filmlerindeki karakterlerin eylemlerinin ön plana çıktığını ifade eden yönetmen şöyle konuştu:

Neredeyse her zaman en iyi filmler, karakterler tarafından yönlendirilir ve eğer isterseniz bundan sonra süper kahramanlara gelelim çünkü onları ezeceğim. Bu lanet filmler b** gibi sıkıcı. Senaryoları da bir s***** benzemiyor.

Scott eleştirisinin ardından iyi senaryolu filmlere kendi yapımlarını örnek gösterdi:

Sanırım senaryosu harika yazılmış üç süper kahraman filmi yaptım. Biri Sigourney Weaver'la yaptığımız Yaratık (Alien). Bir diğeri lanet Gladyatör (Gladiator), diğeri de Harrison Ford'la çektiğimiz. Bunlar süper kahraman filmleri. Öyleyse neden süper kahraman filmlerinin daha iyi hikayeleri yok? Üzgünüm, raydan çıktım fakat demek istediğim, hadi ama. Çoğunlukla özel efektlerle kurtarılıyorlar ve paranız varsa özel efektlerle çalışan herkes için bu sıkıcı hale geliyor.

Ünlü yönetmenin işaret ettiği gibi Harrison Ford'un başrolünde yer aldığı Bıçak Sırtı (Blade Runner) sinema tarihinde iz bırakan filmler arasında yer alıyor. 

Ridley Scott'tan önce Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola gibi yönetmenler özellikle Marvel filmlerini eleştirmiş ve 2019'da ciddi bir tartışma başlatmıştı. 

Scott'ın yönetmenliğini yaptığı Son Düello, 15 Ekim'de vizyona girmişti. Merakla beklenen Gucci Ailesi'yse 26 Kasım'da sinemaseverlerle buluşacak. 

 

Independent Türkçe, Deadline, Screen Rant

Derleyen: Esra Güngör

DAHA FAZLA HABER OKU