Emekli doktor daha önce bilinmeyen bir dinozor türü tespit etti

Brighstoneus simmondsi adı verilen dinozorun yaklaşık 8 metre uzunluğunda ve 1 ton ağırlığında olduğu düşünülüyor

Jeremy Lockwood, dinozor tespitinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi (Portsmouth Üniversitesi)

Birleşik Krallık'ta emekli bir doktor, daha önce bilinmeyen uzun burunlu bir dinozor türü tespit etti. Dinozorun 125 milyon yıl önce yaşadığı düşünülüyor.

Aynı zamanda Portsmouth Üniversitesi ve Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde doktora öğrencisi olan 64 yaşındaki Jeremy Lockwood, 1978'te bulunan kemikleri incelerken dinozoru keşfetti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Lockwood, Iguanodon dinozorlarının adadaki çeşitliliği üzerine 4 yıldır bir araştırma yürütüyordu. Iguanodon dinozorları arasında, adada şimdiye kadar en çok örneği bulunan Iguanodon bernissartensis (I. bernissartensis) ve Mantellisaurus atherfieldensis (M. atherfieldensis) de var.

Bazı kemiklerin, söz konusu iki türe ait örneklerden farklı olduğunu gören Lockwood, bir kafatasını yeniden oluşturdu:

Kemikler arasındaki ince farklılıklarla yeni bir türü tespit edebileceğimi düşündüm. Bu yüzden her kemiğin anatomisin ölçmeye, fotoğraflamaya ve inceledim.

Lockdwon, diş sayısındaki farklılıkların da bir işaret olduğunu söyledi. Zira M. atherfieldensis'in 23 veya 24 dişi oluyor. Ancak yeni tespit edilen türün 28 dişi var.

Ayrıca I. bernissartensis ve M. atherfieldensis'in burnu düz. Ancak yeni bulunan dinozorun burnu uzun ve şişkin.

Uzmanlar, Brighstoneus simmondsi adı verilen dinozorun yaklaşık 8 metre uzunluğunda ve 1 ton ağırlığında olduğunu düşünüyor.

Dinozorun adı, kazı alanına yakın bir köy olan Brighstone ve kalıntıları ortaya çıkaran Keith Simmonds'dan geliyor.

Araştırmada yer almayan Matthew McCurry, kemiklerde çene yapısı gibi bazı özelliklerin Brighstoneus'a özel olduğunu söyledi. Avustralya'nın Sidney kentindeki Avustralya Müzesi'nin küratörü olan McCurry, 28 dişin de Brighstoneus'a yakın türlerin hepsinden daha fazla olduğunu belirtti.

Öte yandan uzmanlara göre Journal of Systematic Palaeontology adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan çalışma, Wight Adası'nda düşünülenden çok daha fazla Iguanodon dinozoru olduğunu gösteriyor.

 

Independent Türkçe, Guardian, CNN International

Derleyen: Uğurcan Yıldız

DAHA FAZLA HABER OKU