İsmail Saymaz: Yargıtay üyesi "Yargıda her tarikatın WhatsApp grubu var, haremlik-selamlık toplantı yapılıyor" dedi

"Bu ülke bunu hak etmiyor. Liyakate geçilmeli. Teamüllere uyulmalı. Her şey altüst oldu"

Fotoğraf: AA

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Yargıtay’da bir üyenin “Yargıda her tarikatın WhatsApp grubu var, haremlik-selamlık toplantı yapılıyor" dediğini yazdı.

Saymaz, bugünkü köşe yazısında ismini paylaşmadığı bir Yargıtay üyesi ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

“Telefonun ucundaki Yargıtay üyesinin sesi kırgın geliyor. Yer yer öfkeleniyor. FETÖ'nün yargı ve bürokrasideki yerini iki tarikatın doldurduğunu iddia ediyor” diyen Saymaz, şunları yazdı:

Biri, Nakşibendiliğin İskenderpaşa Camisi kolu tarafından kurulan Hak-Yol Vakfı'nın yurtlarından yetişenler. Diğeri, Menzil'ciler. Ardından 'Okuyucu' ve 'Yazıcı' diye bilinen Nurcu cemaatler geliyor. Yargıtay üyesine göre Hak-Yol yargıda egemenliğini ilan etti. HSK ve Danıştay'ı kontrol ediyor. Adalet Bakanlığı ve Yargıtay'da hayli etkin. Üye sayılarının bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Saymaz’ın aktardığına göre yüksek yargı üyesi "17-25 Aralık'a kadar Hak-Yol'u duymazdık. 17-25 Aralık'tan sonra FETÖ operasyon yemeye başlayınca dibine kadar bu örgütle hareket edenler 'Bizler Hak-Yol yurtlarında kalmıştık' demeye başladı. Ne kadar delil olursa olsun bir cemaatin adamıysa dokunamıyorsunuz. Senin FETÖ'cün, benim FETÖ'cüm olamaz” ifadelerini kullandı.

Halk TV yazarı, şöyle devam etti:

Yargıtay üyesine göre yargıdaki her tarikat ve cemaatin kendi WhatsApp grupları var. Gruplar haremlik selamlık toplantı yapılıyor. Atamalara müdahale ediliyor. "Devlete değil, kendi çıkarları için çalışıyorlar" diyor. Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı'na vaziyeti aktardığını kaydediyor. Sonuç? Hiç!

Dört hakim savcı adayının kendisine gelerek, "Bize hangi gruba katılmamızı önerirsiniz?" dediğini üzülerek anlatıyor. Şöyle devam ediyor:

"Çok üzüldüğüm günlerden biriydi. Bana şunu sordular: 'Hangisine girelim? Gruplar var, cemaatler var, bize ne öneriyorsunuz?' Dedim ki: 'Devlete bağlı çalışın. Şimdi Hak-Yol güçlü olabilir. Daha önce de FETÖ güçlüydü. 30 yıl hakim savcılık yapacaksınız.' Bunu soracak kadar çaresizler. Çünkü bir grubun içindeyseniz, yanlış da yapsanız, hepsi sizi savunuyor. Gruptan değilseniz, isterseniz 24 saat çalışın, yaranamazsınız."

Yargıtay üyesi telefonu kapatırken, "Bazı arkadaşlar bunlara 'Hak-Fet' yakıştırmasını yapıyor" diyor. "O nedir?" diye sordum. "Hak-Yol ile FETÖ'nün birleşmesi" diye ekliyor gülerek.

Ardından uyarıyor:

"Bu ülke bunu hak etmiyor. Liyakate geçilmeli. Teamüllere uyulmalı. Her şey altüst oldu. Cemaatler asli fonksiyonlarından, samimi Müslüman olmaktan çıkıp çıkar grubuna, iş takibine, bürokrasiye adam yerleştirmeye dönüştü. Milli güvenlik sorunu olmaya başladılar. Yabancı istihbaratların kontrolüne açık bunlar. Onlar daha çoğunlukta ve örgütlü oldukları için sonuç alınamıyor."

 

Halk TV, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU