ABD'de okullar LGBT bayraklarını "fazla politik" olduğu için yasaklamaya başladı

Öğrenciler ve LGBTQ savunucuları, bu tür sembollerin herkesin hoş karşılandığı alanı işaret ettiğini söylüyor

4 Haziran 2019'da, New York kentindeki Stonewall Ulusal Anıtı'nda ABD bayrağıyla birlikte dalgalanan onur bayrağı (AFP)

ABD'nin birden fazla eyaletinde sayıları giderek artan bazı okullar, siyasi ve bölücü olarak nitelendirdikleri LGBTQ+ bayraklarının okul binalarında göz önünde olmasını yasaklıyor.

Yasaklar endişeye yol açarken okullarının kararına dair sesini yükselten birçok öğrenci ve öğretmen istifa etti, protesto düzenledi ya da uzaklaştırma cezası aldı.

Bu kampanyanın en yeni katılımcısı salı günü sınıflarda Siyahilerin Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter - BLM) ve onur (pride) bayrak ya da sembollerinin sergilenmesinin yasaklanması yönünde oy kullanan, Oregon'daki bir okulun yönetim kurulu oldu.

Newberg'deki okulun yönetim kurulu üyesi Brian Shannon, "Öğretmenlerimize siyasi görüşlerini öğrencilerimize empoze etmeleri için para ödemiyoruz. Onların görevi bu değil" dedi.

Görevleri tasdiklenmiş müfredatı öğretmek ve bu kararın amaçladığı tek şey de bu, okullarımızda müfredatın öğretilmesini sağlamak.

Utah'taki bir okul bölgesi de okulu tüm konularda "tarafsız" tutmak için çaba harcadığını savunarak LGBTQ onur bayraklarıyla BLM bayraklarının gösterilmesini yasaklamıştı.

Salt Lake Tribune'ün haberine göre, Utah'ın kuzeyindeki Davis Okul Bölgesi'nin sözcüsü, bu sembollerin çok fazla siyasi anlam taşır hale geldiğini söyledi.

Sözcü Chris Williams, "Bu yüzden, okullarımızda Amerika Birleşik Devletleri bayrağı dışında herhangi bir bayrak dalgalanmıyor" dedi. Ancak bazı okullarda spor takımlarının ya da uluslararası ülkelerin siyasetle ilgisi olmayan bayraklarının bulunduğunu da açıklığa kavuşturdu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Newsweek, Indiana'daki Bluffton-Harrison Okul bölgesinin yönetim kurulunun da "tartışmalı" bayrakları yasaklamayı değerlendirmek üzere görüşmeler yaptığını bildirdi.

Bu, "öğrencilerde disiplin sorunlarını tetikleyebileceğini" söyleyen bir velinin okulun sınıfında onur bayrağının sergilenmesinden şikayetçi olmasıyla başladı.

Eylülde, Missouri'de öğretmenlik yapan John M. Wallis, okul yönetiminin sınıfındaki gökkuşağı onur bayrağını kaldırmasını istemesi ve okulda cinsellik veya "cinsel tercih" hakkında konuşmasını yasaklamasının ardından istifa etmişti.

LGBTQ savunucuları, onur bayraklarının okullardan kaldırılmasının, sınıfların artık queer öğrenciler için güvenli olmadığını gösterdiğini öne sürerek yasakları kınamıştı. Savunucular, bayrağın topluma ait olmayı ve toplumdan saygı görmeyi hissetmekle ilgili olduğunu, herhangi bir siyasi görüş de sergilemediğini söylüyor.

Utah Onur Merkezi gençlik, aile ve eğitim müdürü Amanda Darrow, "Bayrağı kaldırmak isteyen bu kişiler, bayrağın bizim için ne anlama geldiğini anlamıyor" dedi.

Bu bayrak sevgiyi ve kabul görmeyi temsil ediyor.

LGBTQ haklarını savunan sivil toplum kuruluşu GLAAD'dan Mary Emily O'Hara, Yahoo Life'a, bu yasakların "hem gençlerin hem de yetişkinlerin rencide edici ayrımcılık olarak gördüğü zararlı mesajlar olduğunu, verilmesi gereken mesajın aramızdaki en savunmasız olanları kapsamak, korumak ve onlara değer vermek olduğunu" söyledi.

Bir LGBTQ onur bayrağını sergilemek, LGBTQ bireylere hoş karşılandıklarını ve güvende olduklarını göstermenin kapsayıcı ve zararsız bir yolu.*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Ata Türkoğlu

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU