NASA, 2023'te buz aramak için Ay'a bir gezgin yollayacak

Görev, NASA’nın insanları Ay'a yeniden götürmeyi planladığı Artemis misyonunun parçası

İllüstrasyonda Ay'daki Nobile Krateri'ni keşfedecek VIPER uzay aracı resmediliyor (NASA / AFP)

NASA 2023'te Ay'ın güney kutbundaki Nobile Krateri adı verilen bir bölgeye buz aramakla görevli bir uzay aracı indireceğini duyurdu.

Uzay ajansı, bu görevle birlikte yüzeyin hemen altında su buzu olduğunu doğrulamayı umuyor.

Böylece söz konusu buz katmanı, bir gün Mars'a ve uzayın derinliklerine yapılacak görevler için roket yakıtına dönüştürülebilecek.

NASA'nın gezegenbilimi bölümünün yöneticisi Lori Glaze, "Nobile Krateri, başka bir küçük gök cismiyle çarpışma sonucu oluşan, güney kutbuna yakın bir çarpma krateridir" ifadelerini kullandı.

Güneş sisteminin en soğuk bölgelerinden biri olan bu krater, şimdiye dek NASA'nın Ay Keşif Yörünge Aracı ve Ay Krateri Gözlem ve Algılama Uydusu’ndaki sensörler aracılığıyla uzaktan incelendi.

Ancak Glazer’a göre yeni uzay aracı Ay toprağına ve hatta birkaç metre aşağısına inecek.

Uzay aracına Uçucu Maddelerin İncelenmesi için Kutup Keşif Aracı (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover / VIPER) ismi verildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bir golf arabasını andıracak yeni uzay aracının boyu yaklaşık 2,5 metre, ağırlığıysa 430 kilogram olacak.

Mars'ta kullanılan araçların aksine VIPER, neredeyse gerçek zamanlı izlenebilecek ve kontrol edilebilecek. Zira Ay ve Dünya arasındaki mesafe çok daha kısa.

Ayrıca VIPER’ın kayda değer ölçüde daha hızlı hareket etmesi bekleniyor. Gezginin saatte 0,8 kilometre hız yapabileceği tahmin ediliyor.

Güneş enerjisiyle çalışan VIPER’ın bataryaları araca 50 saat boyunca kesintisiz enerji verebilecek şekilde tasarlandı. Araç ayrıca, aşırı sıcaklıklara dayanacak malzemelerden yapılıyor.

VIPER’ın ardındaki bilim ekibi, ilk etapta donmuş suyun Ay'a nasıl ulaştığını, milyarlarca yıl boyunca nasıl korunduğunu ve şimdi nerede olduğunu öğrenmeyi hedefliyor.

Görev, NASA’nın insanları Ay'a yeniden götürmeyi ve orada bir üs kurmayı planladığı Artemis misyonunun bir parçası.

Uzay ajansı Ay’a ilk mürettebatlı görevi 2024’te başlatmayı planlıyordu. Ancak daha sonra, çalışmaların bu tarihe yetişmeyeceği anlaşıldı.

NASA Genel Denetim Ofisi’nden gelen açıklamayla görevin 2 yıl daha ertelendiği duyuruldu.


 

Independent Türkçe, AFP

Derleyen: Çağla Üren

DAHA FAZLA HABER OKU