Hulusi Akar ABD Savunma Bakan Vekili ile telefonla görüştü: S-400 mektubundaki üsluptan duyulan rahatsızlık iletildi

Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan telefonda görüştü. MSB’den yapılan açıklamada, ABD’nin S-400’lerle ilgili gönderdiği mektupta, “müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup”tan duyulan rahatsızlığın dile getirildiği" belirtildi

Akar ile Shanahan telefonla görüştü / Fotoğraf: AA (Arşiv)

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile telefonla görüştü. Akar görüşmede, ABD’nin Türkiye’ye gönderdiği S-400 mektubunda, müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

"Müttefiklik ruhuna uygun değil"

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Akar’ın ABD’li muhatabı tarafından gönderilen mektuptaki müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyduğu rahatsızlığı ifade ettiği belirtilerek şunlar söylendi:

Görüşmede başta F-35 olmak üzere ABD ve Türkiye arasındaki ikili güvenlik ve savunma iş birliği konularında karşılıklı görüş ve talepler dile getirildi. Söz konusu görüşmede, iki Bakan Brüksel’de yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda diyaloğun sürdürülmesi çerçevesinde bir araya gelme konusunda mutabık kaldılar.


AA

DAHA FAZLA HABER OKU