Yıldırım Patrik Bartholomeos için "ekümenik" sıfatını kullandı, daha sonra tweetini sildi

Meclis'te CHP'nin tepki göstermesi üzerine Binali Yıldırım daha sonra Bartholomeos'un isim günü kutlaması için "ekümenik" sıfatını kullanmadığı bir mesaj paylaştı

Fotoğraf: AA

AK Parti ve MHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Binali Yıldırım, Fener Rum Patriği Bartholomeos'u "ekümenik patrik" olarak kutladı, daha sonra bu tweetini sildi. Cumhuriyet Halk Partisi Yıldırım'a tepki gösterdi. 

Yıldırım Twitter hesabından Bartholomeos'un isim gününü Türkiye'nin resmi olarak tanımadığı "ekümenik patrik" statüsüyle kutladı.
 


CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç TBMM Genel Kurul'unda Binali Yıldırım'ın söz konusu tweetini okurken, "Bu doğru mudur?" diye sordu. Yıldırım, tebrik mesajını "ekümenik" statüsüne CHP'den gelen tepkiler sonrası kaldırırken, "ekümenik" kelimesini çıkarttığı mesajını bir saat içinde yeniden paylaştı. "Ekümenik" statüsü, Cumhuriyet tarihinde ilk defa dile getirildi.
 


CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, CHP'nin İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'na "Pontus" iması yapıldığını hatırlatırken, "Sonra da Rum Rum Ortodoks Patriği’ne Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tanımadığı “Ekümenik” ifadesi ile selam gönderirsiniz. Tepki alınca da hemen silersiniz. AKP adayının bu ifadesi gaftan öte büyük bir skandaldır!" ifadeleriyle Yıldırım'ın tebrik mesajına tepki gösterdi.
 

 

Türkiye, Patrikhane'nin ekümenikliğini tanımıyor. Ekümenik, Patrikhane'yi tüm Ortodoksların merkezi ve lideri olarak kabul etme anlamına geliyor.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU