Uğur Dündar moderatörlük yapmayacağını duyurdu

Olası İmamoğlu-Yıldırım ortak yayınını yönetmesi için Binali Yıldırım'ın işaret ettiği Uğur Dündar, "Moderatörlük yapmama yönünde karar aldım" dedi

23 Haziran seçimleri öncesinde AK Parti'nin adayı Binali Yıldırım ile CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun birlikte çıkmaları beklenen canlı yayına ilişkin tartışmalar sürüyor.

Binali Yıldırım'ın "Canlı yayını o yönetsin" dediği Uğur Dündar, moderatörlük yapmayacağını açıkladı.

Bir dizi tweet paylaşımı yapan Dündar, " arihi 31 Mart seçimleri öncesinde, Sn.B.Yıldırım ve Sn.E. İmamoğlu’nun katılacağı açık oturumun moderatörlüğü için her iki adayın da ismim üzerinde uzlaşmaları, onurla sürdürdüğüm 50 yıllık meslek hayatımın manevi madalyalarından biri olmuştur. Halkımızın yıllardır Türkiye’nin en güvenilir ismi olarak tarafıma gösterdiği güvenin, siyasi kutuplaşmanın zirveye çıktığı bu dönemde ve böyle önemli bir konuda her iki aday tarafından paylaşıyor olması son derece anlamlı ve değerlidir. Her iki adaya da teşekkür ediyorum" dedi ve şöyle devam etti:

 

"Kendime ve toplumuma karşı duyduğum sorumlulun bilinciyle, bu açık oturumda adaletin terazisini milim saptırmayacağıma ve geçmiştekilerde olduğu gibi, her iki tarafın da yayın sonrasında teşekkürleriyle karşılaşacağıma en ufak şüphem yoktur. Bunlarla birlikte... Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek bir takım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum."

 

Dündar, moderatörlük için Binali Yıldırım açıklama yaptıktan sonra Independent Türkçe'ye konuşmuş ve "Sayın Binali Yıldırım'a bana duyduğu güven için teşekkür ederim. Böyle bir sorumluluk bana tebliğ edilirse son derece adil olacağımdan beni tanıyan ve takip eden kimsenin kuşkusu yoktur. Ortak yayının ayrıca demokrasimizi güçlendireceğine inanıyorum" demişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dündar bugün yaptığı paylaşımlarda da, bu yayın nedeniyle tehditler aldığını açıklamıştı.

 

 

Independent Türkçe

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU