Rusya rubleyle petrol sattı, sırada Çin yuanı var

Rusya Avrupa’dan sonra Ermenistan’da ruble ile petrol satışı gerçekleştirdi. Yaptırımlar nedeniyle dolar kullanımını azaltmayı hedefleyen ülke, anlaşmalarını yuana da uyumlu hazırlıyor

Fotoğraf: Reuters

Rusya’nın üçüncü büyük petrol üreticisi Gazprom Neft’in CEO’su Aleksandr Dyukov, bu yıl ilk defa Rus rublesi üzerinden petrol ihracatına başladıklarını söyledi. 

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) gazetecilere konuşan Dyukov, rubleyle ilk ihracatın Ermenistan’a gerçekleştiğini aktardı.

Rus yönetici, “Yakın gelecekte Avrasya Ekonomik Birliği’ndeki tüm ülkelere ruble ile petrol ihraç edeceğiz" diye konuştu.

Dykuov, "Eğer gerekirse ihracatımızı avro veya yuan üzerinden de yapabiliriz, anlaşmalarımız bu değişikliğe elverişli şekilde hazırlandı" dedi.

Rus yetkililer, ABD ve bazı batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ülke ekonomisinde doların kullanımını azaltmaya uğraşıyor.

Rus enerji şirketi Gazprom’un ihracat kolu olan Gazprom Export’tan bir süre önce yapılan açıklamada, Avrupa’ya ilk kez ruble karşılığı doğal gaz satıldığı bildirilmişti.

 

Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU