FETÖ borsasından yargılanan savcıya rüşvet vermekle suçlanan Fenerbahçe yöneticisi Kızılhan, duruşmalara katılmıyor

Dosyası, eski savcı Karabacak'ın Yargıtay'daki dosyasıyla birleştirilen Kızılhan, Fenerbahçe Kulübü yöneticisi sıfatıyla Yargıtay Başkanı, Başsavcısı ve İstanbul Başsavcısı'na ziyaretlerde bulundu

Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan / Fotoğraf: fenerbahce.org

FETÖ borsasından menfaat elde ettiği iddiasıyla 28 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan eski savcı Lütfi Karabacak ile 1 milyon dolar rüşvet karşılığında anlaştığı iddiasıyla yargılanan Fenerbahçe Spor Kulübü Yöneticisi Burak Çağlan Kızılhan, duruşmalara katılmıyor. 

3. duruşmaya da katılmadı

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanırken, dosyası savcı Lütfi Karabacak'ın yargılandığı Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ndeki dosyayla birleştirilen Kızılhan, Yargıtay'ın İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ni görevlendirdiği talimat duruşmasına da katılmadı.

Kızılhan böylece, hakkında rüşvet iddiası bulunan davanın 3. duruşmasına da katılmamış oldu.

İsminin yer aldığı dosyada 'rüşvete aracılık etmek ve nüfuz ticareti' suçlamasıyla yargılanan Murat Ayyıldız, suç vasfı Kızılhan'dan daha hafif olmasına rağmen 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti.

Edinilen bilgiye göre Kızılhan ise, önceki duruşmalara koronavirüs testinin pozitif çıkmasını gibi gerekçe olarak sunarak, 28 Haziran'daki talimat duruşmasına şehir dışında olduğu gerekçesiyle katılmadı. 

Daha düşük suç vasfı olan 1 yıl tutuklu kaldı, Kızılhan'a zorla getirme çıkmadı

Mahkeme, bir sonraki duruşmayı 13 Eylül'e bıraktı. Sanık Kızılhan'ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Daha düşük bir suç vasfıyla 1 yıl tutuklu yargılanan bir sanığın olduğu dosyada mahkeme, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 98. maddesinin kendisine verdiği yetkiyi kullanarak duruşmalara katılmayan Kızılhan'a yönelik zorla getirme kararını çıkartmadı.

Dosyası Yargıtay'da birleştirildi

Öte yandan, Kızılhan'ın İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dosyası 9 Aralık 2020'de eski savcı Lütfi Karabacak ile birleştirilmişti. Bu birleştirme kararında, şu ifadeler yer alıyordu:

Sanıklar Murat Ayyıldız, Burak Çağlan Kızılhan ve Hasan İnce hakkında 'rüşvet almak ve vermek' suçlarını işledikleri iddiasıyla mahkememize kamu davası açılmış ise de rüşvet almakla suçlanan kamu görevlileri hakkında verilen son soruşturmanın açılması kararı üzerine dava dosyasının Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin 2020/3 esasında derdest olduğu, 2802 sayılı kanunun 86/1. maddesi gereğince sanıkların hakim ve savcılarla birlikte yargılanmaları zorunluluğu bulunduğundan CMK 8-11. maddeleri gereğince dosyanın Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin 2020/3 esas sayılı dosyasında birleştirilmesine, sanıkların iddianamedeki sevk maddeleri gereğince bulundukları hal üzere yargılanmaları için dosyanın yetkili ve görevli Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin 2020/3 esas sayılı dosyasına gönderilmesine, oy birliğiyle karar verildi.

Yargıtay'da dosyası varken Yargıtay Başkanı'na ziyaret

Kendi dosyası hakkındaki birleştirme kararından üç buçuk ay sonra o dönem Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Sekreteri olan Kızılhan, kulübün başkanı Ali Koç'la birlikte Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'i makamında ziyaret etti.

Görüşmede, Yargıtay üyeleri de hazır bulundu. Fenerbahçe'nin resmi internet sitesinden duyurulan ziyaretle ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Başkanımız Ali Koç ve Yönetim Kurulu üyelerimiz, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’i makamında ziyaret etti.
Başkanımıza bu ziyaretler esnasında Genel Sekreterimiz Burak Çağlan Kızılhan ile Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyelerimiz Fethi Pekin ve Alper Pirşen eşlik etti. Yargıtay Başkanı ile yapılan görüşmede Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım ile Yargıtay üyeleri de hazır bulundu.

 

kızılhan yargıtay.jpg
Burak Çağlan Kızılhan, Ali Koç'la birlikte, Yargıtay üyelerinin ve Başsavcısı'nın da katıldığı programda, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'yı ziyaret etti / Fotoğraf: fenerbahçe.org


İstanbul Başsavcısı'nı da ziyaret etti

Kızılhan ayrıca, eski savcıya rüşvet verme suçunu işlediği iddiasıyla yargılaması devam ederken, 9 Şubat'ta, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz'a da ziyarette bulundu. Kızılhan bu ziyaretini de Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Sekreteri sıfatıyla gerçekleştirdi.
 

kızılhan başsavcı.jpg
Kızılhan'ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz'ı ziyaretinden / Fotoğraf: Twitter


İddianameden

Burak Çağlan Kızılhan, bozulan işleri nedeniyle aldığı borçlara karşılık verdiği çekleri tahsil edemeyince hesaplarına bloke konuldu. 

Bunun üzerine Kızılhan'ın 2018 yılının kasım ayında savcı Lütfi Karabacak ve rüşvete aracılık etmekle suçlanan ve Karabacak tarafından MİT personeli olarak tanıtılan Murat Ayyıldız'la bir araya gelerek yaşadığı durumu aktardığı, çekini icraya koydurtan kişiler hakkında işlem yapılmasını istediği, bunun karşılığında da bir milyon dolar ödeme yapacağı ileri sürüldü. 

Karabacak'ın ise 10 Kasım 2018'de nöbetçi savcı olduğunu belirterek, şikayet dilekçesini o gün verilmesini istediğinin belirtildiği iddianamede, bunun karşılığında 100 bin dolar peşin, 900 bin dolar da işlem yapıldıktan sonra ödeme yapılacağı konusunda anlaşıldığı vurgulandı.

Kızılhan'ın avukatı aracılığıyla 10 Kasım 2018'de Mahmut Ak, Kamber Ocaklı, Serdar Çınar ve Mehmet Uğur Karadağ hakkında suç duyurusunda bulunduğunun belirtildiği iddianamede, savcı Lütfi Karabacak'ın şüpheliler hakkında işlem başlattığı ve toplanan delillerden sonra 1 Ocak 2019'da gözaltı kararı çıkarttığı ve şahısların gözaltına alındığı ifade edildi.

Savcı karşı taraftan da rüşvet almış

Gözaltı işleminin ardından Kızılhan'ın 5 milyon dolarlık çeki karşılığında ödeme yapmayan ve icra işlemi başlatanlar arasında yer alan Kamber Ocaklı, Serdar Çınar ve Mehmet Uğur Karadağ dolandırıcılık suçunu işlediği gerekçesiyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ancak Ocaklı, Çınar ve Karadağ'a liderlik ettiği ileri sürülen Mahmut Ak, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Murat Ayyıldız'ın verdiği ifadeye göre, savcı Lütfi Karabacak, 250 bin dolar rüşvet alarak, Mahmut Ak'ı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etmedi.

İddiaya göre savcı Lütfi Karabacak hem dolandırılan Burak Çağlan Kızılhan'dan hem de dolandırıcılığa liderlik ettiği ileri sürülen Mahmut Ak'tan rüşvet aldı.

Lütfi Karabacak'ın 'FETÖ Borsası'yla ilişkisi

FETÖ'den yargılananlara menfaat karşılığında yardım edilmesi, FETÖ borsası olarak adlandırılıyor.

Savcı Lütfi Karabacak, bir başka savcı İsmet Bozkurt'la birlikte FETÖ borsası iddiasıyla açığa alınmış, haklarında dava açılmıştı.

Karabacak, 27 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Karabacak, hakkındaki iddialar nedeniyle, 17 Ocak 2020'de Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından açığa alınmıştı.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU