SpaceX'in internet uydularını uzaya göndermesinin ardından bilinmeyen cisim ihbarları arttı

Görgü tanığı, “Rusya, ABD’ye mi saldırıyor? Yoksa bunlar UFO mu?” ifadelerini kullandı

Fotoğraf: The Independent

Elon Musk’ın alçak yörüngeye gönderdiği uydular üzerinden tüm dünyaya internet dağıtma planı, bazı yıldız gözlemcilerinin kafasını karıştırdı. İlk dizinin uzaya gönderilmesinin ardından yüzlerce UFO (Tanımlanamayan Uçan Cisim) ihbarı yapıldı.

SpaceX, Starlink projesinin ilk 60 uydusunu geçen hafta uzaya fırlattı. Şirket, bu uyduların dünyaya yüksek hızlı internet sağlayacak 12 bin parçalık güçlü uydu ağının ilk parçası olduğunu söyledi.

Fırlatmaların başlamasının ardından, gökbilimci Marco Langbroek, Hollanda’nın üzerinden geçen uyduların videosunu çekti.

UFO’ları araştıran Hollandalı internet sitesi UFO Meldput ise söz konusu uyduların uzaylı olduğunu iddia eden 150’den fazla ihbar aldı.

Nederlandse Omroep Stichting gazetesine konuşan bir görgü tanığı da “Bunları nasıl anlamlandıracağımı bilmiyorum. Rusya, ABD’ye mi saldırıyor? Yoksa bunlar UFO mu? Hakikaten bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

SpaceX, uyduların dünya yörüngesine girdiğinde birbirinden ayrılacağını ve onları birbirine bu kadar yakınken görmenin tekrar mümkün olmayacağını belirtiyor.

Uyduların boyutu da düşünüldüğünde bu, gece gökyüzüne çıplak gözle bakan birinin onları görmesinin imkansız olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan, bazı gökbilimcilerin raporları, Starlink uydularındaki güneş panellerinin parlak bir ışık yaydığını ve etrafındaki yıldızlardan çok daha parlak göründüğünü ileri sürüyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Şirketin CEO’su Musk, ilk 60 uydunun başarıyla konuşlandırıldığını ama diğer 800 uydu gönderilene kadar faaliyete geçmeyeceğini söyledi.

SpaceX, uzay tabanlı internet üzerinde çalışan tek şirket değil. Amazon da kendi internet ağını kurmayı planlıyor. Fakat SpaceX, büyük ihtimalle bunu başaran ilk şirket olacak.

Şirket kendi internet sitesinde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Starlink; alçak yörüngedeki binlerce uyduyla kullanıcıların bekleme süresini kısaltarak, dünya çapında ve sürekli hizmet veren bir internet yaratmak için tasarlandı."

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/life-style

Independent Türkçe için çeviren: Esra Güngör
 

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU