Erdoğan: Yeni anayasada 128 madde üzerinde çalışmamızı yapacağız

Erdoğan, TRT canlı yayınında konuştu. Muhalefetin, “128 milyar dolar” eleştirisine, “Merkez Bankası’nın parasının nereye gittiği sorulur mu?” karşılığını verdi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT canlı yayınında açıklamalarda bulundu. 

Yeni anayasa konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşeceklerini kaydeden Erdoğan, "128 madde üzerinde bu çalışmamızı yapacağız, çıkarılması, ilave edilmesi gerekenleri konuşacağız, 'tamam' dediğimiz anda Devlet Bey'e takdim edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Muhalefetin anayasa çalışması hakkında da konuşan Erdoğan, "PKK'nın uzantılarıyla mı kalkıp Anayasa metni hazırlayacaksınız? Anayasa dediğimiz zaman milli ve yerli olması şart. Bu millet gayrıresmi bir anayasa istemez" dedi.

Erdoğan, muhalefetin “128 milyar dolar nereye gitti?” eleştirisine, "Merkez Bankası’nın parasının nereye gittiği sorulur mu? Bunların hesabı kitabı yok, bunlar anlamaz bu işlerden" karşılığını verdi.

"Parlamenter demokrasi artık bizim için mazi oldu"

"Parlamenter demokrasi artık bizim için mazi oldu" diyen Erdoğan şunları kaydetti: 

Hiçbir istikrarı olmayan koalisyonlarla iç içe sürekli zararda olan dönemleri yaşadık biz. Türkiye çok partili sistemden huzur bulamıyor, netice de alamıyor. Koalisyonlar dönemine dönmeyi milletimiz asla istemiyor. Hakikaten bizler de milletimizden aldığımız bu vekaletle tekrar kararlı şekilde yaptığımız çalışmalar, yatırımlarımızla, kişi başına milli gelirle, gençliğe verdiğimiz önemle, attığımız adımlarla Türkiye bir değişim dönüşümü yaşadı. 26 havalimanı vardı Türkiye'nin 57 havalimanına çıktı. Bu Türkiye'nin refah düzeyinin yükseldiğinin alametiydi. Bunu biz çok partili dönemde yapmadık, tam aksine AK Parti iktidarıyla bunu gerçekleştirdik. Biz öyle bir sistem kuralım ki, gelişmiş olan ülkelerin kullanmış olduğu sistem neyse onu kullanalım dedik. Devlet idaresine istikrarı getirdik. Uluslararası alanda hızlı ve etkin kararlar alma kabiliyetini kazanmış oldu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"3 doz aşımı oldum"

"Türkiye'ye ciddi manada aşımız geliyor" diyen Erdoğan, "Aşılarımızın gelişiyle birlikte 50-55 yaş üstüne de yoğun bir şekilde yapmaya başlayacağız. Aşılarla birlikte ciddi manada korunma sürecini tıbben de olmuş olacağız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan 3 doz aşı olduğunu bildirerek şunlar ifade etti:

3 aşımı oldum ama bir de o 3 aşıdan sonra bir de antikor yükseldi mi yükselmedi mi bununla ilgili adımı da attım. Hamdolsun 2 bin 160'ı yakaladım.

Biden ile görüşme

Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşme konusunda "Ön hazırlıklarımızı yaptık, yapıyoruz. Görüşmede Türkiye-ABD ilişkileri niçin böyle bir gerilim safhasında, bunu soracağız" dedi.

Erdoğan ABD ile ilişkiler konusunda şunları kaydetti:

ABD bizim müttefikimiz ise bu müttefik bizim yanımızda mı yer alacak, teröristlerin yanında mı yer alacak? Maalesef teröristlerin yanında yer alıyorlar.

Macron'a tepki

"NATO'nun üyesi olan bir ülkenin başındaki kişi 'beyin ölümü gerçekleşti' diyorsa herhalde bunu NATO'nun hesaba çekmesi gerekir" diyerek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macrona tepki gösteren Erdoğan, "Libya ve Suriye’de kimlerle iş tuttuğunu da biz biliyoruz" dedi.

"Mahmur, Kandil'in adeta kuluçka yuvasıdır"

Terörle mücadele konusunda, "Mahmur, Kandil'in adeta kuluçka yuvasıdır" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Bu kuluçka yuvası adeta şehir merkezinde palazlanıyor. Bunun üzerine gitmezsek sürekli üretmeye devam edecektir" dedi. 

Erdoğan "Terör örgütünün kandırdığı gençlere seslenmek istiyorum, bu kiralık katiller çetesinden bir an önce kaçıp emin ellere gelin, devletimize sığının" diye konuştu. 

"Faizleri düşürmemiz şart"

Erdoğam, salı günü Merkez Bankası Başkanı ile görüşmesi şu sözlerle anlattı: 

Merkez Bankası Başkanı ile görüştüm, bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart. Onun için de temmuz ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın, çünkü faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da rahatlama dönemine girmiş olacağız.

Erdoğan'ın bu açıklamalarının ardından Dolar/TL kuru, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Kur, Saat 00.24 itibariyle 8,7795 seviyesine yükseldi.

"Kanal İstanbul'a stratejik bir yatırım olarak bakıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kanal İstanbul projesine bağımsızlığımızın, egemenliğimizin tesis edileceği stratejik bir yatırım olarak bakıyoruz" dedi. 

"İstanbul'un her yeri delik deşik"

Muhalefeti eleştiren Erdoğan, "Bunların kafası basmaz. Yok bunlarda bir araştırma. Ben ekonomistim. Kaynak üretmek nasıl olur? Bunun üzerinde çalışacaksın. Saldırmakla, hakaret etmekle kaynak üretilmez. Ya bir şeyi yap, yol yap... İstanbul’un her yeri delik deşik" diye konuştu. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU