Cengiz Holding ve Kalyon Grubu Azerbaycan'da birlikte maden işletecek

Cengiz ve Kalyon verilen 3 madeni 30 yıl süresince işletecek

Fotoğraf: AA

Karabağ'da yaşanan savaştan kısa süre sonra Türk şirketleri, bölgede projelere imza atmaya başladı. 

Kalyon İnşaat, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in temelini attığı Fuzuli ve Şuşa kentlerini birbirine bağlayan yolun inşaatını üstlendi. Demirören Grubu ise Azerbaycan devletine ait şans oyunları şirketi Azerlotereya’yı devraldı. Türk şirketlerinin Azerbaycan ve Karabağ ilgisi son olarak madenciliğe yöneldi ve Cengiz Holding yöneticileri 17 Mart’ta Bakü’yü ziyaret etti. Ziyarete, Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’ın Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Cengiz ve Azerbaycan Hükümeti’ne ait Azergold’un Yönetim Kurulu Zakir İbrahimov katıldı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in haberine göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev imzaladığı kararnameyle üç önemli madenin işletmesini Türk şirketi Cengiz Holding’e verdi. Kararnamede başta altın olmak üzere zengin cevhere sahip Gashgaçay, Elbeidash ve Ağduzdağ maden yataklarının etüdü, araştırılması,  geliştirilmesi ve işletilmesi ile ilgili bazı sorunların çözümü vurgulandı ve 3 ay içerisinde onaylanması kararlaştırıldı.

Sözkonusu madenlerin işletilmesinde Cengiz Holding’in yanı sıra Kalyon Grubu'nun da yer alacağı ortaya çıktı. Kelceber’de bulunan Gashgaçay’ı Cengiz Holding’e ait Eti Maden işletecek. Diğer iki maden olan Elbeidash ve Ağduzdağ yataklarını ise Cengiz Holding ve Kalyon Grubu’nun ortak olduğu Artvin Madencilik A.Ş adlı şirket birlikte işletecek. Cengiz ve Kalyon’a verilen 3 madenin işletme hakkı ise 30 yıl olarak belirlendi. Maden yataklarından en önemlisi olan Ağduzday için Azerbaycan Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi sitesinde önemli bir altın rezervine sahip olduğu ifade ediliyor. 

 

 

Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU