Oxford Üniversitesi’ne girmek ister misiniz? Bu 5 soruyu cevaplamanız şart

Mülakat süreciyle ilgili tüyo veren öğretim görevlileri, görüşmeler sırasında bilgiden ziyade adayların potansiyellerini görmeyi hedeflediklerini söylüyor

Fotoğraf: The Independent

Joe Vesey-Byrne - The Independent

Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yıllardır zirvedeki yerini koruyan Oxford Üniversitesi’ne girmek için aranan şartlar branştan branşa değişiklik gösterse de hangi bölüme başvurursanız başvurun en az bir, çoğunlukla da iki mülakattan geçmeniz gerekiyor.

Üniversite kayıt ve sosyal yardım direktörü Dr. Samina Khan, mülakat sürecinin, öğrencilerin alacağı haftalık eğitimin bir benzerini oluşturmak için tasarlandığını belirtirken şunları söylüyor:

“Eğitim geçmişinizin veya sahip olduğunuz imkanların dikkate alınmadığı, zaten bildiklerinizi ezberden sayıp dökmediğiniz mülakatlar, seçtiğiniz konuda ne kadar ilgili ve yetenekli olduğunuzu göstermek için bir fırsat sunmalı. Öğretim görevlileri adaylara gerçek yeteneklerini ve potansiyellerini göstermeleri için bir şans tanıyor, bu da adayların bildiklerini kullanmalarının ve fikirlerini yeni sorunlara uygulamalarının teşvik edileceği anlamına geliyor.”

Oxford’da 2015’te 18 bin 377 aday başvurdu ve bu başvurulardan 3 bin 126’sı kabul edildi. Matematiksel düşünenler bunun yüzde 18’lik bir orana denk geldiğini hemen fark edecektir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Üniversite, 2017 başvuruları öncesi bir dizi örnek soru ve öğretim görevlilerinin tavsiyelerini yayımlamıştı.

Bazı sorular kısa olsalar da üzerlerinde düşünmeyi gerektirirken, bazılarıysa çözülmesi gereken karmaşık problemler içeriyor.

Siz hangisini tercih ederdiniz?

1. Bir roman ya da tiyatro oyununu “politik” kılan şey nedir?

Branş: Modern Diller (Fransızca)

St. Hilda Koleji’nden Helen Swift, bu sorunun nasıl ele alınması gerektiğini ve mülakata katılana hangi durumda sorulacağını şöyle anlatıyor:

“Bu tür bir soru, öğrencinin kişisel beyanından dolayı sorulabilir. Sözgelişi bir dilin kültür ve edebiyatını okumak istiyor ve ‘politik’ bir çalışmayla (roman, oyun veya film gibi hangi türe değindiyse) ilgilendiğini belirtiyorsa sorulabilir.”

Swift güçlü bir adayın bu soruyu nasıl cevaplayacağını açıklayarak devam ediyor:

“Güçlü bir aday, var olan isteğini ve konuşmaya dahil olarak bu sırada fikirlerini geliştirme yeteneğini en iyi şekilde göstermelidir. Tartışma sırasında fikirlerini değiştirebilen ve daha önce söyledikleriyle çatışan düşünceler üretebilen biri için bu soru kusursuz şekilde iyi geçecektir. Esnek düşünceli ve farklı bakış açıklarını değerlendirmeye istekli insanlar istiyoruz.”

2. Dik bir duvara dayanmış ayakları yerde bir merdiven hayal edin. Merdivene yandan bakıyoruz ve oradan orta basamağın kenarının farklı bir renkle boyandığını görebiliyoruz. Merdiven yere doğru düşerken, orta basamak havada nasıl bir şekil oluşturur?

Branş: Matematik

Hristiyan Kilisesi’nden mülakat eğitmeni Rebecca Cotton-Barratt bu matematik sorusunda sınanan asıl yeteneğe işaret ediyor: Bir problemdeki tüm gereksiz bilgileri budama ve ardından yaşananı matematiksel olarak ortaya koyma becerisi.

Cotton-Barratt problem üzerine adayla birlikte çalıştığını, onlardan önce soruyu çözmelerini istediğini ve daha sonra varsayımlarını nasıl test edebileceklerini sorduğunu anlatıyor:

“Bu, eğlenceli bir soru çünkü genellikle merdivenin düşerken oluşturduğu şekil üzerine düşündükleri için cevap beklediklerinin tersi çıkıyor. (Aslında merkezi duvarla yerin birleştiği yerde bulunan bir eğriye teğet noktalar serisi)”

 

oxford reuters.PNG
Oxford Üniversitesi / Fotoğraf: Reuters

 

3. İngiltere'deki 4 ölümden biri, herhangi bir kanser türüyle ilişkiliyken,  Filipinler’de bu yalnızca 10’da bir civarında. Bu farkın altında yatan sebepler neler olabilir?

Branş: Tıp

Queen's Koleji’nden öğretim görevlisi Chris Norbury, bu soru için tek bir “doğru” cevap olmadığını açıklıyor. Pek çok mülakat sorusu gibi bu da tartışma başlatmayı ve ne kadar bilgiyi aklında tuttuğunu değil adayın nasıl düşündüğünü değerlendirmeyi hedefliyor.

Norbury bir adayın pek çok yolla cevap verebileceğini belirtirken şunları söylüyor:

“Bazı adaylar ‘Bu verilerin kaynağı nedir ve ne kadar güvenilirler?’ ya da ‘Dünyanın bu kısımlarındaki ortalama yaşam süresi ne kadar?’ gibi işe yarar ve açıklık getirici sorular sorar. Bazı adaylarsa Birleşik Krallıkta’ki ortalama yaşam biçiminin özünde sağlıksız olduğuna dair farklı bakış açılarından fikirler üzerinde durur. Özellikle Filipinler’deki ortalama yaşam süresinin Birleşik Krallık’a göre ciddi ölçüde düşük olmasının önemini anlayanlarsa, gelişmekte olan ülkelerde başka ölüm sebeplerinin daha yaygın olduğunu fark eder.”

4. Birini suçlarken sizce tam olarak neyin etkisiyle hareket ederiz?

Branş: Politika, Felsefe, Ekonomi (ve diğer sözel bölümler)

St. Anne Koleji’nden Ian Phillips, bu soruyla adayı nereye yönlendirmek istediklerini şöyle açıklıyor:

“Bu, doğru cevabı beklediğimiz bir soru değil. Onun yerine adayın yeni örnek ve önermeler üretme konusunda yetenekli olup olmadığına ve önermeler hakkında eleştirel ve dikkatli düşünüp düşünemediğine bakıyoruz.”

Phillips bazı başlıklarda adayın tartışmalara yön verebileceğini şöyle izah ediyor:

“Birisi suçlamanın yalnızca birinin yanlış bir şey yapmasıyla ilgili olmadığını ve daha karmaşık bir yargı içerdiğini öne sürebilir. Bir başkasıysa, gerçek bir suçlamanın, suçlayanda kızgınlık ya da dargınlık gibi bazı duyguları gerektirdiğini iddia edebilir.”

5. Kapsamlı bir araştırma, ailedeki büyük kardeşlerin küçük kardeşlere göre IQ testlerinde daima daha yüksek puanlar aldığını gösteriyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Branş: Deneysel Psikoloji

St. Anne Koleji’nden Kate Watkins bu sorunun adaylar için neden faydalı olduğunu şu şekilde açıklıyor:

“Bu, aslında öğrencilerin psikolojiyi pek çok farklı açıdan düşünmesini isteyen bir soru ve bu soruyu tartışırken öğrencileri, hem annelik yaşı (Anneler, daha küçük kardeşler doğduğunda daha yaşlıdır, bunun bir etkisi olabilir mi?) gibi bilimsel etkenleri hem de doğum sırası davranışları ve bu nedenle IQ testindeki performansı nasıl etkileyebileceği gibi gözlemsel analizlere yönlendiriyoruz.”

Watkins, mülakat yapan kişinin, ‘bu etki sadece çocuklarda gözlemlenmiyor’ gibi yeni şartları soruya dahil edebileceğini da ifade ediyor. Bu, olası yanıtlardan birine yönelmiş adaylara rehberlik etmesi için kullanılabilir: Daha büyük kardeşler genellikle daha küçük kardeşlere bazı becerileri ve belirli bilgileri öğretir. Bu, kendi bilişsel yeteneklerini geliştirmek konusunda bir avantaja dönüşebilir.

Watkins, şöyle devam ediyor:

“Ancak gerçekte tek bir ‘doğru’ cevap yok ve her zaman için daha önce duymadığımız yeni açıklamalar duymakla ilgileniyoruz. Odaklandığımız şey, öğrencilerin ne tür gerekçelendirmelere başvurduğu ve araştırmayla ilgili –hesaba katılabilir ya da katılamaz- hangi soruları sorduğu. Bunlar bize programdaki sürdürülebilirlikleriyle ilgili bilgi veriyor.”

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.indy100.com/article

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU